O małżeństwo warto walczyć, a kiedy zdarzają się potknięcia bądź większy kryzys, z którym są trudności w poradzeniu sobie samodzielnie, wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów. Terapia małżeńska jest świetnym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści. Pomaga przepracować problem, otworzyć się i poszukać najlepszego wyjścia z tej sytuacji. Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu.

Małżeństwo – szczęśliwy związek fundamentem rodziny

Małżeństwo to sformalizowany związek dwojga ludzi, którzy razem idą przez życie, wspierając się na każdym etapie tej drogi. Wszystko powinno się opierać na miłości, szacunku oraz wzajemnym zaufaniu. Jak to jednak bywa, każdego może dopaść kryzys, większe bądź mniejsze problemy. Czasem może zdarzyć się sytuacja, która przerasta te osoby. Jak mówi specjalista z Poradni Małżeńskiej i Psychoterapii Indywidualnej "Spotkanie", w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą rozwiązać problemy i znaleźć wspólny język.

Dla kogo jest terapia małżeńska?

Przede wszystkim dla osób, którym małżeństwo stanowi bardzo dużą wartość i jest czymś, co chcą ratować, o co walczyć oraz wiedzą, że warto to zrobić. Choć czasem mogą one stanąć przed wyborem – terapia małżeńska czy rozwód – to powinny zwrócić się ku temu pierwszemu rozwiązaniu. Oczywiście udział w niej mogą wziąć udział nie tylko małżonkowie, ale również pary niebędące w formalnym związku. Co daje taka terapia małżeńska? Terapia małżeńska ma na celu poprawę komunikacji oraz pokonanie trudności z ustaleniem systemu wartości czy dotyczącymi sfery seksualnej, planowaniem rodziny, trudności w relacjach z teściami czy związanymi ze zrozumieniem swojego postępowania oraz postępowania współmałżonka.

Jak wygląda terapia małżeńska?

Pójście na terapię małżeńską to nie jest wstyd, a wręcz przeciwnie – to odpowiedzialna i dojrzała decyzja. Jak należy przygotować się do terapii małżeńskiej? Niewątpliwie jest to duże przeżycie emocjonalne dla obojga partnerów. Najważniejsze są chęci i motywacja. Do tego trzeba być gotowym na zmiany, otwartym na negocjacje oraz przygotowanym na wzięcie odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Jak zatem przebiega taka terapia? Terapia małżeńska to spotkania, najczęściej cotygodniowe, które opierają się na rozmowie ze specjalistą. Wspólnie analizowana jest sytuacja partnerów, przepracowywane są problemy. Na takiej sesji poruszane są wszystkie kwestie, które mogą mieć związek z pojawieniem się kryzysu. Pomoc nadejdzie szybciej, gdy wszyscy otworzą się i otwarcie będą mówić o swoich uczuciach.