Tomografia komputerowa zębów jest techniką pozwalającą na obrazowanie wewnętrznych struktur ludzkiego organizmu. Wariant służący celom stomatologicznym zasługuje na szczególne uznanie. Badanie to pozwala bowiem na uzyskanie precyzyjnych wyników w sposób szybszy i bardziej bezpieczny niż dzięki standardowej tomografii. Na czym polega tomografia stożkowa? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Tomografia szczęk – wskazania i przebieg

Tomografia zębów to jedno z najdokładniejszych badań RTG i często stanowi podstawę do rozstrzygnięć dotyczących diagnozy pacjentów. Specjalista jest w stanie zobaczyć na zdjęciach między innymi stany zapalne i zaburzenia twarzoczaszki, a co ważniejsze – może je dokładnie zlokalizować, a nawet obejrzeć i zmierzyć. Badanie pozwala na dokonanie szczegółowej oceny stanu i położenia zębów oraz ilości oraz jakości kości. W Pracowni RTG i USG Stanisława Korpackiego w Gorlicach wykonuje się je w przypadku konkretnych wskazań.

W tomografii CBCT najczęściej obrazuje się szczękę i żuchwę. Może być wykorzystywana podczas drenowania ropni, a także w laryngologii i onkologii. Posługują się nią jednak głównie stomatolodzy, ortopedzi i protetycy – bez niej trudno byłoby zaplanować leczenie implantologiczne. Obraz z tomografii stożkowej przydaje się też podczas leczenia kanałowego. Badanie trwa około minuty i wymaga od pacjenta chwili skupienia. Osoba poddawana obrazowaniu musi zająć wyznaczone miejsce i zacisnąć zęby na specjalnym uchwycie stabilizującym. Urządzenie krąży wokół głowy pacjenta i wykonuje kilkaset zdjęć pod różnymi kątami. Następnie przetwarza je na obrazy 3D i opatruje opisem. Wyniki są dostępne właściwie od ręki.

Co daje tomografia stożkowa?

Największą zaletą tomografii zębów przeprowadzanej w pracowni RTG Stanisława Korpackiego jest maksymalnie skrócony czas wykonywania badania. To ważne, ponieważ przez kilka chwil pacjent musi pozostać w całkowitym bezruchu – im krócej to trwa, tym mniejsze są szanse na uzyskanie zamazanego obrazu. Co więcej, wykorzystanie tomografii stożkowej redukuje czas ekspozycji pacjenta na działanie promieni rentgenowskich.

Okazuje się więc, że jest ona jednym z najbardziej bezpiecznych badań radiologicznych dostępnych medycynie. Podczas obrazowania można dodatkowo ochronić pacjenta ołowianym fartuchem lub osłoną na szyję (w celu ochrony wrażliwej na promieniowanie tarczycy). Profesjonalizm i doświadczenie ekspertów z gorlickiej pracowni RTG pozwalają na uzyskiwanie czytelnych wyników tomografii stożkowej.