Opieka medyczna może przyjmować różne formy. Najczęściej z jakimkolwiek problemem zdrowotnym udajemy się po prostu do gabinetu lekarskiego. Istnieją jednak sytuacje, w których nie jest to do końca możliwe i wówczas musimy skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej. Osobę tą wybieramy dokładnie w tym samym momencie co lekarza rodzinnego. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Kim jest pielęgniarka środowiskowa?

Pielęgniarka środowiskowo-rodzinna to osoba, która wykonuje swoje zadania w miejscu zamieszkania pacjenta lub też pacjentów. Czynności wykonywane przez tego rodzaju pielęgniarkę obejmują zarówno działania dotyczące profilaktyki chorób, jak i świadczeń pielęgnacyjnych oraz diagnostycznych. Oprócz tego pielęgniarka środowiskowa zajmuje się także świadczeniami rehabilitacyjnymi, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście opieka tego typu odnosi się zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci, niezależnie od ich stanu zdrowia, stopnia niepełnosprawności czy płci. Warto też dodać, iż usługi tego typu są wykonywane zawsze na zlecenie lekarza rodzinnego lub też innego specjalisty, do którego udaliśmy się z naszym problemem.

W czym konkretnie może nam pomóc pielęgniarka środowiskowa?

Opisaliśmy już poniekąd zadania dotyczące zawodu pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej, jednakże warto zdecydowanie bardziej zgłębić wiedzę na ten temat. Otóż w kontekście usług z zakresu pielęgniarstwa środowiskowego, jakie znajdziemy między innymi w ofercie Novo-Med s.c. – Centrum Medyczne Pielęgniarstwa z Chojnic, znajdziemy między innymi takie rzeczy jak zdejmowanie szwów i zmiana opatrunków, pomiar ciśnienia tętniczego, pobieranie krwi czy pomiar ciśnienia tętniczego. Pielęgniarka środowiskowa jest zobowiązana także do wykonywania różnego typu zastrzyków podskórnych, domięśniowych oraz dożylnych. Oprócz tego możemy liczyć również na pomoc w leczeniu przewlekłych ran i edukację, jak również pielęgnację pacjentów dotkniętych stomią i przetoką.

Jak i dlaczego warto korzystać z usług pielęgniarki środowiskowej?

Aby móc skorzystać z usług pielęgniarki środowiskowej czy też środowiskowo-rodzinnej, musimy przede wszystkim pamiętać o posiadaniu ubezpieczenia w NFZ, a także wybraniu odpowiedniej do tego osoby. W celu umówienia wizyty pielęgniarskiej w naszym domu należy przede wszystkim skontaktować się z przychodnią. W zależności od stopnia choroby lub też zaleceń lekarza pielęgniarka środowiskowa może nas odwiedzać również w okresie weekendu oraz oczywiście dni świątecznych. Jeżeli chodzi o same zalety takiego rozwiązania, to należy przede wszystkim wspomnieć tu o braku konieczności udania się na niezbędny zabieg poza miejsce naszego zamieszkania. Jest to oczywiście w wielu sytuacjach po prostu niemożliwe, dlatego też usługa tego typu jest nam niezbędna.