Blizny na ciele powstają na różnorodne sposoby. Niekiedy są to skutki uszkodzeń ciała w wyniku wypadków, innym razem mogą być śladem po przebytej operacji. Blizny mogą też powstać na skutek przebytego trądziku. Niezależnie od tego, w jaki sposób blizna pojawiła się na naszym ciele, jej wygląd jest mało estetyczny. Pomoc w ich usunięciu oferują gabinety medycyny estetycznej. Na czym polega usuwanie blizn i jak należy przygotować się do takiego zabiegu?

Laserowe usuwanie blizn – co to takiego?

Blizny można usunąć za pomocą lasera. Zabieg ten polega na wykorzystaniu światła laserowego w celu odtworzenia mikrokolumn skoagulowanej tkanki. Zaletą tego zabiegu jest przede wszystkim to, że nie wymaga on nacięcia skóry. Specjaliści od medycyny estetycznej do przeprowadzenia zabiegu wykorzystują rozmaite urządzenia, które emitują światło. Światło to dociera do tkanek znajdujących się pod skórą oraz do skóry właściwej. Dzięki laserowi możemy nie tylko wygładzić cerę, lecz również spłycić głębokie blizny, poprawić wygląd skóry, jej napięcie oraz koloryt. Działanie wiązki lasera wpływa też pozytywnie na kolagen, ponieważ stymuluje jego wydzielanie. Efektem tego jest zwiększenie elastyczności skóry.

Podczas zabiegu laserowego usuwania blizn skóra dookoła blizny nie ulega żadnym uszkodzeniom, co sprawia, że gojenie jej po zabiegu trwa dość krótko, a zabieg nie powoduje ran widocznych dla oka. Laserowe usuwanie blizn to zabieg, który trwa do kilku godzin (w zależności od wielkości blizny). To oznacza, że pacjent nie musi pozostawać w klinice przez kilka dni. Mimo że zabieg jest nieinwazyjny, to niekiedy specjaliści używają znieczulenia. Dzięki temu pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu podczas zabiegu. Osoba, która poddaje się takiemu zabiegowi, odczuwa go jako serię lekkich ukłuć.

Przygotowanie do laserowego usuwania blizn

Przed każdym zabiegiem niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Wtedy to możliwe będzie określenie ilości zabiegów oraz ich częstotliwość. Pacjent udający się na zabieg laserowego usuwania blizn nie musi się specjalnie przygotowywać bezpośrednio przed wizytą w gabinecie lekarskim. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby skóra była czysta i nie może zawierać np. pozostałości makijażu.

Wyróżnia się jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać na długo przed przeprowadzeniem zabiegu. Dr Pernak ze Specjalistycznej praktyki lekarskiej z Gdańska informuje, że na miesiąc przed planowanym usunięciem blizny zabronione jest przeprowadzanie zabiegów złuszczających (np. mikrodermabrazja, chemiczne peelingi). Pacjent przez 4 tygodnie nie może też stosować kremów z kwasami i samoopalaczy. Niewskazane jest również opalanie się na 4 tygodnie przed zabiegiem. Trzeba pamiętać też o tym, aby nie stosować kosmetyków i leków na bazie światłoczułych ziół. Najlepiej zrezygnować z ich stosowania na 2 tygodnie przed usunięciem blizny. W dniu wykonywania zabiegu nie można spożywać alkoholu, a na tydzień przed laserowym usuwaniem blizn nie zaleca się stosowania peelingów.