Choroba alkoholowa powoduje spustoszenie w organizmie człowieka. Jest często również przyczyną porażek zawodowych i rodzinnych. Jedną z technik awersyjnego leczenia alkoholizmu jest poddanie się zabiegowi wszycia Esperalu, czyli substancji wywołującej negatywne skutki odczuwalne dla organizmu już po kilku minutach od spożycia alkoholu. Sprawdź, na czym polega wszycie tej substancji i czemu warto się poddać temu zabiegowi, walcząc z uzależnieniem.

Wszycie Esperalu – skuteczna metoda leczenia alkoholizmu

Alkoholizm negatywnie wpływa na zdrowie i psychikę człowieka. Wyniszcza nerki wątrobę i upośledza pracę innych narządów. Wpływa jednocześnie na pogorszenie się kondycji zdrowia psychicznego, gdyż chorzy domagający się alkoholu są agresywni, co przeważnie odbija się na osobach z najbliższego otoczenia. Za wszelką cenę trzeba leczyć takie uzależnienie i korzystać z pomocy specjalisty, jak Andrzej Banasiak, który zaproponuje najlepsze metody, dopasowane do indywidualnego stanu pacjenta. Jedną z metod awersyjnego leczenia uzależnienia od alkoholu jest wszycie Esperalu, czyli środka zawierającego substancję czynną disulfiram, skutecznie blokującą wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, biorącej udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W związku z tym, alkohol w organizmie nie może być skutecznie rozkładany.

Wszyty pod skórę medykament parę minut po spożyciu alkoholu, powoduje wystąpienie negatywnych skutków o dużym nasileniu, objawiających się nudnościami, wymiotami, metalicznym, nieprzyjemnym posmakiem w ustach, bólami i zawrotami głowy, dusznościami, nadmiernym poceniem się (lub pojawieniem się zimnych potów), pokrzywką, zaczerwienieniem twarzy, nagłymi skokami ciśnienia, tachykardią (przyśpieszonym biciem serca), które ustępują najprędzej dopiero po kilku godzinach. Jest to metoda, która skutecznie zniechęca osoby uzależnione do spożywania procentowych trunków. Odczuwane dolegliwości są podobne do tych przy zatruciu alkoholowym. Bardzo ważną informacją jest fakt, że metoda ta potwierdzona wieloma badaniami jest bardzo skuteczna, a powodzeniem kończy się głównie w przypadkach, gdy chory sam podejmie decyzję i dobrowolnie zgodzi się na zabieg.

Jak przebiega zabieg wszycia Esperalu?

Zanim dojdzie do zabiegu, przeprowadzana jest rozmowa z chorym, który jest uświadamiany jak negatywnie działa ten lek w połączeniu z alkoholem. Konieczne jest również podpisanie specjalnego oświadczenia oraz kontrola trzeźwości chorego. Zabieg wszycia Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wykonywany jest przez doświadczonego lekarza specjalistę jak Andrzej Banasiak z Brzezin-Kolonii w województwie śląskim, który na pośladku lub pod łopatką nacina mięsień na głębokość około 2-3 cm i umieszcza w nim lek w dawce zależnej od masy ciała pacjenta (na 10 kg przypadka jedna tabletka Esperalu). Zabieg kończy się założeniem szwów i kontrolą po 10 dniach od jego przeprowadzenia.

Działanie wszytego Esperalu szacuje się na okres od 8 do 12 miesięcy, kiedy to substancja ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu się. Przeciwwskazaniem na wykonanie takiego zabiegu jest uczulenie na składniki leku. Bardzo ważne jest aby posiadając tzw. „wszywkę” nie używać płynów alkoholowych do płukania jamy ustnej ani nie spożywać sosów na bazie octu czy cukierków z alkoholem. Nawet mała dawka może spowodować wystąpienie negatywnych objawów. Jeżeli chorem uda się  wytrzymać w trzeźwości, to jest duża szansa, że uda mu się wygrać walkę z nałogiem i rozpocząć zupełnie nowe życie.