Nowoczesna stomatologia umożliwia leczenie zębów bezboleśnie oraz skuteczną odbudowę brakującego uzębienia. Duży odsetek Polaków wciąż jednak unika dentystów. Stomatolodzy z gabinetu El-Dent w Zamościu postanowili więc nieco przybliżyć tajniki swojego zawodu. Chcesz się dowiedzieć, czy ekstrakcja ósemek jest niezbędna, jak odbudowuje się korony oraz czym są licówki i implanty zębowe? Przeczytaj poniższy tekst.

Czy usuwanie ósemki to konieczność?

To zależy. Tzw. zęby mądrości wyrzynają się znacznie później niż reszta, a czasami w ogóle. Jeśli w jamie ustnej znajduje się wystarczająco dużo miejsca, a ząb pozostaje zdrowy, nie trzeba nic robić. W przypadku jednak, kiedy szczęka jest zbyt mała i ten ostatni ząb rośnie krzywo, wywołując dolegliwości bólowe albo zaatakuje go próchnica, ekstrakcja ósemki stanowi niestety konieczność. Usuwanie zębów przebiega w znieczuleniu, dlatego jest zupełnie bezbolesne.

W jaki sposób odbudować koronę zęba?

Zęby zaatakowane próchnicą wymagają uwagi dentysty. Za pomocą specjalistycznych wierteł specjalista dokładnie usuwa ognisko choroby. Powstały ubytek zostaje następnie dokładnie wypełniony specjalnym cementem stomatologicznym. Po utwardzeniu masę należy jeszcze odpowiednio wyszlifować.

Dzięki zdobyczom technologicznym możliwe jest dobranie takiego odcienia materiału do wypełnień, aby nie odbiegał od naturalnej barwy zęba.

– informuje ekspert z gabinetu stomatologicznego El-Dent w Zamościu, oferującego między innymi odbudowywanie koron zębów z kompozytu i włókna szklanego i korektę kształtu zębów.

W jakim celu stosuje się licówki?

Licówki to cienkie płatki kompozytowe lub porcelanowe, które są przyklejane na powierzchnię zęba pacjenta w celu ukrycia niedoskonałości. Umożliwiają zamaskowanie przebarwień, pęknięć szkliwa i wypełnień, a nawet korektę kształtu zębów. Dzięki temu rozwiązaniu można skutecznie przywrócić piękno uśmiechowi bez konieczności wybielania zębów czy ingerencji chirurgicznej. Warto jednak mieć na uwadze, że licówek nie poleca się osobom zgrzytającym zębami. Nie można ich również zakładać na zęby leczone uprzednio kanałowo i zaatakowane próchnicą. Rozwiązanie to dyskwalifikują ponadto choroby dziąseł i zgryzu.

Czym są implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne stanowią nowoczesną alternatywę dla klasycznych protez. Dzięki nim można odbudować koronę jednego lub kilku zębów, a nawet cały łuk zębowy. Co ważne, chociaż do zastąpienia pojedynczego braku niezbędny jest jeden implant, na dwóch można już osadzić do czterech zębów, zaś na czterech – aż do dziesięciu, dzięki zastosowaniu stałego mostu stomatologicznego. Jest to najbardziej komfortowa metoda likwidowania bezzębia.