Protezy ud to sztuczne kończyny stosowane w przypadku amputacji lub innych urazów, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie prawdziwego uda. Przyczyniają się do przywrócenia mobilności i niezależności osobom, które straciły jedną lub obie kończyny. W przypadku wyboru odpowiedniej protezy ważne jest dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Producentem takich urządzeń jest firma GB&JM Ortopedyka. Jakie modele oferuje?

Funkcjonalne protezy ud

Protezy uda są coraz bardziej zaawansowane dzięki nowoczesnym technologiom, co pozwala na maksymalne odwzorowanie funkcjonalności prawdziwego uda. Dzięki nim osoby, które straciły jedną lub też obie nogi, mogą prowadzić aktywny styl życia. I w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Warto wiedzieć, że istnieją protezy z napędem elektrycznym umożliwiające użytkownikom chodzenie na różnych nawierzchniach i w zmiennych warunkach, co jeszcze bardziej poprawia jakość ich życia.

Nowoczesne protezy ud składają się z kilku elementów. Do najważniejszych należą:

  • zewnętrzne rury,

  • aluminiowy rdzenie,

  • stopy lub inne elementy.

Aluminiowy rdzeń pozwala na regulację długości protezy. Natomiast znajdująca się na jego końcu stopa czy też inny element, zapewniają stabilność i równowagę użytkownika.

Producent protez

Jedna z firm, która zajmuje się produkcją protez ud i innych kończyn to GB&JM Ortopedyka, działająca już ponad 20 lat. W przeszłości współpracowała m.in. z Katowickimi Zakładami Sprzętu Ortopedycznego, natomiast obecnie z takimi firmami jak Otto Bock, Ossur, Bletchford, medi i Noychof. Przedsiębiorstwo wykorzystuje zdobytą wiedzę technologiczną do zapewnienia pacjentom najlepszej jakości usług. Posiada umowę z NFZ na obsługę pacjentów z całej Polski oraz zapewnia krótkie terminy realizacji protez. Co więcej, poza cennymi konsultacjami u pacjenta, oferuje też wykonanie protez w cenie limitu NFZ.

Skorupowe i modularne protezy ud

W ofercie GB&JM Ortopedyka znajdują się m.in. protezy uda o budowie skorupowej. Mają szczególne znaczenie dla zaopatrzenia kikutów kończyn o różnej wysokości amputacji. Są one stosowane przede wszystkim w sytuacjach, gdy zastosowanie konstrukcji o wysokim poziomie rozwoju technicznego nie jest możliwe ze względu na uwarunkowania geograficzne. Także wtedy, kiedy pacjent jest przyzwyczajony do tego typu rozwiązania.

Do wyboru są także modularne protezy uda przeznaczone do zaopatrzenia kikutów kończyn. Modele te mogą być stosowane przy różnych wysokościach amputacji kończyny dolnej w obrębie uda. Posiadają one zdecydowanie więcej cech funkcjonalnych niż wspomniane wcześniej wersje o konstrukcji skorupowej. Wykazują również przewagę w kwestiach kosmetycznych i estetycznych.