Satysfakcja zawodowa, wynagrodzenie, rozwój, ale też z pozoru nieistotne rzeczy, takie jak regularne wizyty w gabinecie lekarza medycyny pracy – właśnie z tym kojarzy się zatrudnienie na etacie. Warto wiedzieć, że obowiązek badań okresowych wcale nie jest utrudnieniem dla pracowników czy pracodawców. Jest przede wszystkim gwarancją bezpiecznego funkcjonowania całego biura czy fabryki. Na badania profilaktyczne swojego pracownika warto skierować do lekarza Jerzego Kaczmarka.

Dlaczego należy regularnie wysyłać pracowników na badania okresowe?

Konieczność wysyłania pracowników na badania okresowe do lekarza medycyny pracy nie jest podyktowana wyłącznie przepisami prawa. Dzięki specjalistycznej ocenie pracodawca może nie tylko odnotować gotowość pracownika do wypełniania obowiązków na danym stanowisku, ale przede wszystkim mieć pewność, że osoba zatrudniona rzeczywiście jest w stanie podołać wyznaczonym jej zadaniom oraz nie stwarza zagrożenia dla siebie i dla osób trzecich. W ten sposób przedsiębiorca dba zarówno o dobro swoich pracowników, jak i nienaganny wizerunek firmy.

Nawet w sytuacji, w której praca wydaje się zupełnie nieszkodliwa dla zdrowia, badania profilaktyczne pozwolą ocenić, czy długotrwałe wypełnianie obowiązków przed komputerem nie przyczyniają się do pojawienia lub pogłębienia się wady wzroku. Warto wspomnieć również o innych stanowiskach, na których ocena stanu zdrowia pracownika jest szczególnie ważna. Mowa tu między innymi o operatorach maszyn budowlanych czy linii produkcyjnych, ale także o kierowcach zajmujących się przewozem osób i towaru czy też o specjalistach pracujących na wysokościach. Zarówno pracownicy, jak i osoby zatrudnione lub dopiero rozpoczynające pracę chcą wiedzieć, jak wyglądają badania okresowe pracownika.

Jak wyglądają badania okresowe pracownika?

Najczęściej badanie profilaktyczne pracownika to nic innego jak szczegółowy wywiad, dotyczący stanu zdrowia. W gabinecie specjalista zapyta o przebyte choroby, nałogi, samopoczucie oraz przebyte operacje lub pobyty w szpitalu. Często specjaliści kierują pacjentów również na badania krwi czy też badania wzroku – wszystko zależy oczywiście od specyfiki pracy. Przeprowadzaniem badań okresowych i profilaktycznych zajmuje się lekarz Jerzy Kaczmarek, który prowadzi Gabinet Medycyny Pracy i Orzecznictwa Lekarskiego, od ponad trzydziestu lat świadczący usługi dla pacjentów z województwa pomorskiego.