Nie każdy wie, że leczeniem chorób stóp i dłoni, a także wykonywaniem prozdrowotnych zabiegów przywracających ich naturalne piękno zajmują się specjaliści zwani podologami. Ściśle współpracują oni z diabetologami, chirurgami, a także dermatologami, dlatego oferują zarówno swoiste usługi kosmetologiczne, jak i szeroko rozumiane terapie. Przykładem jest leczenie wrastających paznokci, o czym opowiada podolog Urszula Mucha-Ciuła z Krakowa.

Czym jest wrastanie paznokci?

Wrastające paznokcie to częsty problem Polaków, który pojawia się zarówno u panów, pań, jak i u małych dzieci i sportowców. Choroba ta może też wystąpić w różnym wieku, a w wielu przypadkach ma ona podłoże wrodzone. Przyczyn wrastania paznokci jest wiele, od tendencji danej osoby (np. paznokcie o kształcie rurkowatym bądź dachówkowatym) poprzez nieprawidłowe obcinanie paznokci oraz nieprawidłowo dobrane obuwie, aż po urazy mechaniczne bądź spowodowane chorobami płytki paznokciowej. Wrastaniu sprzyjają również deformacje ortopedyczne. Do czynienia z wrastaniem paznokci mamy gdy płytka paznokciowa wbija się w otaczające tkanki miękkie, powodując ich zaczerwienienie i opuchliznę. Jak dodaje podolog Urszula Mucha-Ciuła, która prowadzi w Krakowie gabinet podologiczny STOPY I DŁONIE, schorzenie może dotyczyć jednego miejsca lub może być nawracającym i uogólnionym problemem.

Niestety wrastające paznokcie palców stóp czy dłoni sprawiają olbrzymi dyskomfort i ból. W zaawansowanej i nieleczonej postaci choroby stan zapalny przekształca się w ropiejącą ranę, a także w wrażliwą na dotyk czy temperaturę nową tkankę zwaną ziarniną. Bardzo ważne jest zatem to, by nie bagatelizować problemu wrastających paznokci. Leczenie domowe na ogół nie przynosi bowiem efektu, a wstydliwe schorzenie znacznie uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Podjęcie leczenia w gabinecie podologicznym to zatem najlepsze wyjście – tacy specjaliści jak Urszula Mucha-Ciuła wdrażają skuteczną terapię, która uśmierza ból i przywraca normalny wygląd paznokcia.

Jak wygląda leczenie wrastających paznokci?

Terapia wrastających paznokci w dużej mierze dostosowywana jest indywidualnie do danego przypadku. Na ogół potrzebny jest jednak specjalny zabieg, który przeprowadzany jest w gabinecie podologicznym. W dzisiejszych czasach odchodzi się od metod chirurgicznej korekty tej wady, stosuje się je tylko gdy nie można pomóc pacjentowi w inny sposób. Jak więc wygląda zabieg korekcji wrastających paznokci w gabinecie podologicznym?

Podolog Urszula Mucha-Ciuła wyjaśnia, że w większości przypadków można jednak uniknąć leczenia metodą chirurgiczną na rzecz metod mniej inwazyjnych. Co oznaczają metody mniej inwazyjne? Metody mniej inwazyjne to te które są przeprowadzane w gabinetach podologicznych przez specjalistów podologów. Podolog Urszula Mucha-Ciuła zdradza, że najczęściej wykorzystywana jest technika klamrowania, tamponowania i Kostki Arkady. Każda z tych metod działa troszkę inaczej i jest stosowana w różnych przypadkach, tu trzeba się zdać na doświadczenie specjalisty podologa.

Jak uniknąć wrastających paznokci?

Zarówno osoby, które musiały podjąć leczenie wrastających paznokci stóp lub dłoni, jak i wszyscy obawiający się takiego schorzenia, powinni odwiedzać gabinety podologów. Specjaliści uczą jak prawidłowo obcinać płytki paznokciowe oraz jak dbać o zdrowy ich wygląd. Szczególnie trzeba też zwrócić uwagę na dobrze dopasowane obuwie oraz prawidłową higienę. Wiele przypadków wrastających paznokci jest wynikiem grzybicy czy noszenia zbyt ciasnego obuwia.

Choroba pojawia się też po zbyt głębokim wycinaniu kątów paznokcia oraz w przebiegu cukrzycy (przy stopie cukrzycowej). Ponadto uważać trzeba na urazy mechaniczne. Skuteczną profilaktykę oferują zatem podolodzy z takich gabinetów jak krakowski gabinet STOPY I DŁONIE.