Odnowa biologiczna to skuteczny sposób na regenerację ciała (i umysłu). To kompleksowe połączenie zabiegów wpływających na zdrowie, urodę oraz ogólne samopoczucie. Poddając się odnowie biologicznej szybko wracamy do pełni sił, pozbywamy się skutków przemęczenia i odzyskujemy sprawność po przebytych kontuzjach. Jak wyglądają zabiegi biologicznej i w czym tkwi ich siła?

Odnowa biologiczna – czym jest?

Odnowa biologiczna to całokształt działań mających na celu uodpornienie organizmu na przyszłe choroby oraz stres. Oprócz zastosowania środków biologicznych obejmuje także terapię pedagogiczno-psychologiczną – wszystkie te elementy składowe sprawiają, że odnowa biologiczna w przemyślany sposób wspomaga walkę organizmu z problemami dnia codziennego i pomaga przygotować się do kolejnych wyzwań w życiu prywatnym i zawodowym.

Osoby poddające się odnowie biologicznej uczestniczą w wielu specjalistycznych zabiegach. Do najczęściej wykorzystywanych należą: zabiegi fizykalne, zabiegi terapeutyczne, masaże lecznicze, zabiegi prowadzone w komorze hiperbarycznej oraz sauna. W zaawansowanej regeneracji stosowane są także stymulatory, relaksacje oraz pobyty w grocie solnej. Te ostatnie są szczególnie korzystne dla osób starszych i cierpiących na problemy układu oddechowego. Jeden seans w grocie solnej jest równoważny z kilkudniowym pobytem nad morzem.
Jednym z założeń kuracji biologicznej jest uodpornienie organizmu na czynniki środowiskowe, dlatego tak ważne jest wdrożenie elementów terapii psychologicznej.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej

Zabiegi prowadzone w komorze hiperbarycznej mają pozytywny wpływ na wiele procesów życiowych. Ośrodki odnowy biologicznej, takie jak Hp punkt zdrowia Łukasz Zastępski, dysponują specjalistycznymi komorami miękkimi, w których ciśnienie jest stopniowo zwiększane do wartości 1,3 ATA. W czasie zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem, który jest podawany pod wyższym ciśnieniem. Komora hiperbaryczna tworzy szczególne warunki, dzięki czemu tlen może efektywnie przedostawać się do płynów ustrojowych, odżywiać mózg oraz rdzeń kręgowy. Utlenienie narządów wewnętrznych pomaga w ich szybszej regeneracji i sprawia, że organizm zwiększa swoją wydolność.

Niemedyczna komora hiperbaryczna działa na tej samej zasadzie co komory medyczne, w których dozwolona jest transmisja tlenu pod wyższym ciśnieniem. Pacjent po seansie jest wyraźnie odprężony; wszelkie stany zapalne i obrzęki – wyraźnie zmniejszone. Regularne cykle terapeutyczne w komorze poprawiają procesy przemiany materii oraz pomagają szybciej zregenerować organizm po wysiłku fizycznym.

Odnowa biologiczna – dla kogo?

Zabiegi odnowy biologicznej przeznaczone są głównie dla osób dorosłych, które chcą dojść do siebie po długotrwałych i wyniszczających organizm chorobach i urazach. Z zabiegów często korzystają osoby będące w stanie permanentnego stresu, przemęczone fizycznie i psychicznie oraz potrzebujące regeneracji organizmu. Istotnym przeciwskazaniem do skorzystania z zabiegów są choroby układu krążenia, dlatego przed wdrożeniem kuracji konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Sportowcy a odnowa biologiczna

Odnowa biologiczna jest szczególnie istotna dla sportowców. Wyczynowi piłkarze, kolarze, hokeiści itp. są bardzo narażeni na kontuzje i urazy, dlatego tak ważna jest dbałość o ich doskonałą formę fizyczną i psychiczną. Aby zawodnik efektywnie wykonywał swoje zadania musi dobrze radzić sobie ze stresem i posiąść umiejętność opanowania presji. 

Bio-regeneracja wspomaga walkę z urazami, ale także uczy odpowiedniego podejścia do życia i wykonywanych obowiązków.