Utrata zębów to dla wielu osób jest traumatycznym przeżyciem, które ponadto wiąże się z groźnymi skutkami zdrowotnymi, jak zanik tkanek lub kości po utracie zęba, bóle głowy czy problemy z układem pokarmowym. By ich uniknąć dobrze jest pomyśleć o uzupełnieniu braków w uzębieniu. Empatyczny, ale też konkretny fachowiec pomoże uporać się z problemem w taki sposób, by pacjent czuł się komfortowo.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Protetyk, jak każdy specjalista, powinien być profesjonalistą w swojej dziedzinie. Istotne jest doświadczenie oraz umiejętności. Niezmiernie ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, cierpliwość oraz troska o jego komfort i dobre samopoczucie. Cena nie powinna być tu wyznacznikiem w podjęciu decyzji co do wyboru gabinetu stomatologicznego czy pracowni protetycznej. Lepiej zainwestować więcej i mieć pewność, że osoba, do której się zgłosiliśmy posiada zarówno umiejętności, wiedzę w swojej dziedzinie oraz nowoczesny sprzęt. Dobrze jest spytać o czas pojedynczej wizyty,  jak też o to z jakim wyprzedzeniem trzeba umawiać się na kolejne konsultacje, czy można zgłosić swoje obawy bezpośrednio do protetyka, czy musimy się z nim kontaktować tylko poprzez swojego stomatologa w przypadku uszkodzenia protezy lub innego uzupełnienia. Czy będziemy długo czekać na naprawę, czy zostanie ona wykonana od ręki. Zgłaszając się do gabinetu stomatologicznego, takiego jak ten prowadzony przez lek. stom. Agnieszkę Hendzel z Gdyni , który zajmuje się protetyką, sprawdźmy, czy czujemy się w nim komfortowo i mamy gwarancję bezpieczeństwa i dyskrecji.

Na czym polega leczenie protetyczne?

Leczenie protetyczne polega na trwałym, jak też kosmetycznym odbudowaniu i odtworzeniu brakujących zębów. Dzieli się na ruchome i na stałe. To pierwsze polega na dopasowaniu takiej protezy, którą pacjent będzie mógł ściągać i zakładać samodzielnie. W drugim zaś uzupełnienie protetyczne przytwierdza się na stałe. Jest to tzw. proces cementowania. Protezy dzielą się  na całkowite, uzupełniające całe uzębienie i na protezy częściowe. Są też protezy akrylowe oraz protezy szkieletowe, które są bardziej stabilne i lepiej tolerowane przez pacjentów.

Wśród stałych uzupełnień wyróżniamy implanty, licówki, mosty (porcelanowe, półceramiczne), nakłady koronowe, czy wkłady koronowo- korzenne. W gabinetach stomatologicznych, zajmującymi się usługami protetycznymi i korzystającymi z najnowszych technologii stosuje się także endokorony. Posiadają nowoczesny system, dzięki któremu mocno trzymają się zęba i nie trzeba stosować przy nich podbudowy, tak jak w przypadku tradycyjnych koron.