Wielogodzinna praca przed komputerem to spore wyzwanie dla naszych oczu. I nie chodzi tu tylko o wytężony wysiłek związany ze wpatrywaniem się w monitor, ale też suche powietrze i ekspozycję na promieniowanie elektromagnetyczne. Po jakimś czasie możemy skarżyć się na suchość i pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami czy nawet bóle głowy. Krople nawilżające rozwiążą ten problem, ale na krótko. Za to okulary do pracy biurowej zapewnią nam długofalową ochronę wzroku przed czynnikami zewnętrznymi. Dlaczego warto je mieć?

Nie zastanawiaj się, kup okulary!

Jeśli wiele godzin spędzasz przed monitorem, powinieneś sprawić sobie szkła. Co prawda na rynku znajdziemy wiele okularów do pracy biurowej, które możemy nabyć od ręki, jednak my nie zalecamy takiego rozwiązania. Zakup okularów każdorazowo powinien być poprzedzony badaniem wzroku. Może się bowiem okazać, że zostanie u nas zdiagnozowana wada, o której nie mieliśmy pojęcia. Nawet małe zmiany w budowie i funkcjonowaniu narządu wzroku mogą wpłynąć negatywnie na nasz komfort pracy. Często okazuje się, że nie tyle potrzebujemy okularów do pracy przy komputerze, co okularów korekcyjnych z powłoką antyrefleksyjną.

Jakie szkła kupić do pracy biurowej?

Załóżmy jednak, że mamy sokoli wzrok. Jakie szkła będą dla nas odpowiednie? Przede wszystkim soczewki okularowe muszą być dobrze dobrane, a to zadanie dla specjalisty. Warto udać się do sprawdzonego salonu optycznego takiego jak Visual-Optyk, gdzie ekspert dopasuje szkła do naszych potrzeb. Najczęściej soczewki okularowe wyposaża się w powłokę:

  • antyrefleksyjną,
  • antyelektromagnetyczną,
  • hydrofobową,
  • antystatyczną.

Okulary do pracy biurowej poprawiają przejrzystość widzenia i redukują refleksy świetlne, które odbijają się od ekranu. Dzięki temu wzrok nie męczy się tak szybko, a nam pracuje się lepiej. Niestety szkła nijak nie wpłyną na częstotliwość mrugania, która spada w trakcie pracy przy komputerze. Musimy więc pamiętać o nawilżaniu oczu kroplami i robieniu krótkich przerw od pisania.

Oprawki a dress code

W każdej większej korporacji obowiązuje dress code, którego trzeba przestrzegać. Dotyczy on nie tylko ubioru, ale też makijażu i dodatków. W środowisku biurowym najlepiej sprawdzają się klasyczne fasony, wzory i zestawienia kolorystyczne. Dotyczy to także okularów, choć niektórzy pracodawcy akceptują  odrobinę szaleństwa w tej kwestii.

Pracując w biurze, wybierzmy oprawki o uniwersalnym charakterze, które będą pasować do każdego stroju i nie odwrócą uwagi od tego, co najważniejsze, czyli naszych kompetencji. Ponadto okulary do pracy przy komputerze powinny być lekkie, dobrze osadzone na nosie i wykonane z wytrzymałych materiałów. Mnóstwo atrakcyjnych oprawek znajdziemy w dobrze zaopatrzonym salonie optycznym.