Czy wiesz, że dzięki narządowi wzroku do człowieka dociera ponad 80% bodźców z otoczenia? Niestety, najnowsze badania wykazały, że zdecydowana większość Polaków ma problemy z widzeniem. Szacuje się, że nawet ¾ społeczeństwa powinno nosić okulary - w grupie tej znajduje się coraz więcej dzieci i nastolatków. Niezwykle ważne jest więc regularne wykonywanie badań wzroku i podejmowanie leczenia wad. Przeczytaj, jak wybrać idealne okulary.

Idealne okulary – co jest ważne?

Odpowiednio dobrane okulary powinny spełniać kilka funkcji: korygującą, estetyczną oraz zapewniającą komfort noszenia dla pacjenta. Niewątpliwie, najważniejsza z nich jest ta pierwsza, dlatego też niezwykle ważne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Profesjonalista powinien bowiem wykonać dokładne badania wzroku – dopiero na ich podstawie możliwe jest dobranie okularów. Warto zaznaczyć, ze optyk powinien uwzględnić rozstaw oczu  pacjenta oraz niezbędną moc korekcyjną szkieł. Niezmiernie ważne jest więc, by kupując ten produkt, kierować się zdaniem specjalisty. Samodzielny wybór okularów jest bowiem skrajnie nieodpowiedzialnym działaniem – źle dopasowane mogą pogłębić już istniejącą wadę wzroku lub całkowicie popsuć wzrok.

Oprawki – jak je dobrać do swojej urody?

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są oprawki okularów. Wiele osób zwraca uwagę na najnowsze trendy, dotyczące tego dodatku, niemniej jednak ważniejsze niż moda jest określenie kształtu twarzy. Dzięki temu możliwe będzie dobranie idealnych okularów – przykładowo, osoba o okrągłej twarzy może ją wizualnie wyszczuplić dzięki prostokątnym szkłom i szerokim zausznikom (warto zaznaczyć, że szeroki wybór szkieł i oprawek oferuje Zakład Optyczny, prowadzony przez Michała Rosę i Patrycję Rosę).  Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej odległości od rogówki oka do wewnętrznej strony okularowej. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na kolor oprawy – powinno się go uzależniać od karnacji oraz koloru włosów użytkownika. Przyjęło się, że do blondynek idealnie będzie pasował kolor miedziany, srebrny lub złoty. Brunetki powinny wybrać czarne, szafirowe, złote lub czerwone oprawki. Z kolei osoby rude dobrze będą prezentować się w miedzianych i złotych oprawkach.

Jak dbać o okulary?

Niezależnie od rodzaju okularów, o każde z nich trzeba dbać. W jaki sposób należy to robić? Przede wszystkim ważne jest:

  • regularne czyszczenie okularów – najlepiej jest więc zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę oraz w płyny pielęgnacyjne do okularów,
  • odpowiednie przechowywanie szkła – przed zarysowaniami i różnego rodzaju uszkodzeniami skutecznie może ochronić sztywne i twarde etui na okulary.