Gabinety fizjoterapeutyczne to bardzo ważne ośrodki lecznicze, które coraz częściej wybierane są przez Polaków z rozwagą i większym natężeniem. Warto wiedzieć, że w publicznych poradniach zdrowotnych lub specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych jest przepełnienie pacjentami, a indywidualna praca pod stałym czujnym okiem fizjoterapeuty jest prawie niemożliwa. Alternatywą stały się mniejsze, prywatne gabinety terapeutyki narządu ruchu.

Prywatny gabinet – indywidualne podejście

W przypadku potrzeby skorzystania z pomocy rehabilitacyjnej najlepiej udać się do prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych. To właśnie one oferują klasyczne zabiegi od lat sprawdzające się przy różnego typu urazach, ale również mogą pozwolić sobie na wprowadzanie innowacyjnych, a co najważniejsze skutecznych metod leczenia (np. metoda PNF). Warto wiedzieć, że gabinety fizjoterapeutyczne nie świadczą usług medycznych tylko dla osób z urazami, bólami i z innymi problemami narządu ruchu, ale również w przypadku schorzeń neurologicznych, a nawet psychogennych. W prywatnych gabinetach takich jak Funkcjonalna Fizjoterapia Federowicz Piotr pacjenci uzyskują kompleksową pomoc dokładnie spersonalizowaną pod dokładną diagnozę. Takie miejsca zajmują się między innymi leczeniem stawu kolanowego, stawu skokowego, stopy i kręgosłupa, zaburzeniami tkanki powięziowej, czy w związku z przepukliną oponowo-rdzeniową.

Zabiegi fizjoterapii klasycznej

Fizjoterapia klasyczna to nic innego jak zabiegi, które są powszechnie wykorzystywane przez specjalistów o uprawnieniach fizjoterapeutycznych. Zabiegi te są częścią postępowania rekonwalescencyjnego w przypadku urazów po wypadkach, są częścią terapii pooperacyjnych lub metodami zwalczania chorób geriatrycznych (reumatologicznych itd.). Wiele gabinetów oferuje również zabiegi z zakresu medycyny ortopedyczno-traumatologicznej oraz pediatrii wykonywane w domu pacjenta – szczególnie jest to ułatwienie dla osób po wypadkach, w przypadku osób starszych i dzieci. Jeśli chodzi o standardowe zabiegi fizjoterapeutyczne, można wyróżnić różnego rodzaju masaże (np., limfatyczny, segmentalny, sportowy, relaksacyjny); elektroterapie – zwalcza bóle stawów czy kręgosłupa, a także stymuluje mięśnie i nerwy; laseroterapie – sprawdza się w przypadku chorób przeciążeniowych, chorób narządu ruchu i w przypadku trudno gojących się ran (działa na tkanki biostymulująco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo), czy też przy wykorzystaniu ultradźwięków wpływających między innymi na zredukowanie napięcia mięśni i usprawnienia elastyczności tkanki łącznej.

Najnowsze praktyki rehabilitacyjne

Najlepsze gabinety rehabilitacyjne stale rozwijają zakres swoich usług fizjoterapeutycznych, współpracując z ośrodkami akademickimi w celu prowadzenia badań naukowych medycznych. Dzięki temu pacjenci mogą wykorzystywać w powrocie do swojego zdrowia takie techniki jak między innymi leczenie metodą PNF. Jest ona wykorzystywana w przypadku schorzeń ośrodkowego układu nerwowego – między innymi w chorobie Heinego-Medina – a także w przypadku bardzo zróżnicowanych dysfunkcji narządu ruchu. Metoda PNF polega przede wszystkim na wykorzystywaniu złożonych wzorców ruchowych, automatycznie przetwarzanych przez mózg. Wszystkie czynności są wykonywane przy komforcie pacjenta, który jest w stanie wykonać je poprawnie – najważniejszą częścią metody PNF jest właśnie możliwość powtórzenia określonych ćwiczeń manualnych związanych z codziennym funkcjonowaniem. Leczenie tą metodą pomaga w odtwarzaniu utraconej funkcji ruchowej dzięki wykorzystaniu wielozmysłowego bodźcowania – pobudzenia pacjenta nie tylko przez dotyk, ale również poprzez wzrok i słuch.