Okres ciąży jest wyjątkowym stanem i czasem oczekiwania na narodzenie nowego człowieka. Z racji tego, że nowe życie jest cennym darem, to istotną rolę odgrywa opieka i monitowanie stanu zdrowia kobiety przez lekarza ginekologa. W tracie ciąży konieczne jest wykonywanie badań krwi, a także przeprowadzanie USG, które pozwala na kontrolowanie rozwoju dziecka, co zapewnia bezpieczeństwo przyszłej mamie i maluszkowi. Dowiedz się więcej na ten temat!

Dokładne śledzenie prawidłowego rozwoju ciąży

Dla wielu kobiet ciąża jest wyjątkowym, a przede wszystkim radosnym stanem, gdyż jest to oczekiwanie na nowego członka rodziny. Niektóre przyszłe mamy borykają się z rożnymi ciążowymi przypadłościami, jak gestoza, infekcje intymne czy cukrzyca ciążowa, których nie można bagatelizować. Mogą być one groźne nie tylko dla kobiety, ale także dla nienarodzonego dziecka. Jednakże, szybka interwencja lekarza ginekologa, pozwala radzić sobie ze schorzeniami, pojawiającymi się w ciąży. W związku  z tym, niezwykle ważne są regularne wizyty w Specjalistycznym Gabinecie Ginekologiczno-Położniczym Janusz Hejnar z Krakowa, w województwie małopolskim w trakcie ciąży. Pozwala to w razie potrzeby, zainterweniować.

Monitorowanie stanu zdrowia kobiety i dziecka umożliwiają badania krwi, a także wykonywanie USG, w pierwszych miesiącach ciąży –  dopochwowego, a następnie, gdy dziecko jest już większe – przez powłoki brzuszne. Śledzenie rozwoju ciąży i wzrostu dziecka w łonie matki daje szansę w razie pojawienia się nawet najmniejszych nieprawidłowości na szybką reakcję i podjęcie działań, które mogą zapobiec różnymi późniejszym powikłaniom. Przeprowadzanie USG w każdym miesiącu ciąży pozwala kontrolować wzrost dziecka i rozwój jego narządów, a także ułożenie w łonie matki. W ostatnich tygodniach ciąży niezwykle istotną role odgrywa także badanie KTG, które pozwala kontrolować pracę serca nienarodzonego dziecka.

Jakie badania krwi należy wykonywać w ciąży?

Udając się na regularne wizyty do specjalisty, przyszła mama dowie się, jakie badania powinna wykonać w kolejnych miesiącach ciąży. Opieka lekarska zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale podczas rozmów ze specjalistą, kobieta może rozwiać swoje wszelkie wątpliwości i otrzymać wyczerpujące informacje, dotyczące nurtującego zagadnienia. Ponadto, kobieta w ciąży od lekarza ginekologa otrzymuje odpowiednie wsparcie psychologiczne, a także komfortowe warunki w trackie wizyty. Oprócz mierzenia ciśnienia tętniczego, konieczne jest wykonanie wielu badań krwi, jak oznaczenie grupy i czynnika Rh, co jest szczególnie ważne w przypadku możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego.

Ponadto, trzeba oznaczyć przeciwciała odpornościowe i wykonać morfologię krwi, a także ogólne badanie moczu (w celu wykluczenia infekcji układu moczowego), a także badanie cytologiczne. Około 24-28 tygodnia ciąży konieczne jest wykonanie badania stężenia glukozy we krwi na czczo oraz po spożyciu 75 g glukozy (tzw. próba cukrzycowa), która ma na celu wykluczenie cukrzycy ciążowej, która może negatywnie wpłynąć na rozwijające się dziecko. Opieka w ciąży odgrywa kluczową rolę i pozwala czuć się bezpiecznie, a następnie cieszyć się narodzinami zdrowego dziecka.