Wybór lekarza dla dziecka to nie lada wyzwanie. Najlepiej zacząć rozglądać się na poradnią jeszcze przed narodzinami dziecka. By wizyty u pediatry nie były złem koniecznym znajdź specjalistę, który cieszy się dobrymi opiniami wśród rodziców małych pacjentów, jest doświadczony, rzeczowy i konkretny oraz traktuje dzieci z należytym szacunkiem i uśmiechem.

Wizyty lekarskie są stresujące nie tylko dla małego pacjenta, ale również dla jego rodziców. Uprzejmy lekarz, jak doktor Marek Radzki z Warszawy, który potrafi uspokoić opiekunów, nawiązać z nimi i ich dzieckiem nić porozumienia, potrafi sprawić, że przebieg spotkania w przychodni nie będzie taki straszny. Empatia, fachowa wiedza i dobre opinie o lekarzu to cechy, które pozwolą zaufać wybranemu przez was lekarzowi dziecięcemu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pediatry?

Przy wyborze pediatry ważniejsze od samej lokalizacji poradni lekarskiej są inne kwestie. Przede wszystkim pediatra, któremu chcecie powierzyć pieczę nad zdrowiem swojego potomka, powinien lubić dzieci. Zaobserwujcie jak odnosi się do noworodka czy do starszego dziecka, czy potrafi uspokoić płaczącego malucha i czy odnosi się do dziecka z szacunkiem. Niezwykle istotna jest umiejętność kojarzenia faktów oraz wyciągania wniosków, które mają pomóc w postawieniu poprawnej diagnozy lub skierowaniu dziecka na dodatkowe badania. Lekarz musi być specjalistą w swoim fachu. Dokładny i skupiony na swojej pracy, nie może pozwolić sobie na bagatelizowanie jakichkolwiek problemów, objawów czy nawet sugestii rodziców. Jeśli ignoruje wasze zdanie, lepiej zmieńcie lekarza. Pediatra powinien wykazać się empatią zarówno w stosunku do dziecka, ale też do rodziców. Powinien zrozumieć wasze zdenerwowanie, obawy czy nawet zły nastrój. Jeśli będzie potrafił was uspokoić , wytłumaczyć wszystko rzeczowo i odpowiedzieć na wasze pytania to dobrze trafiliście. Przewidywanie to kolejna cecha jaką powinien posiadać dobry pediatra. To znaczy, powinien umieć wyjaśnić wam co może dolegać dziecku np. po szczepieniu czy po zażyciu konkretnego leku oraz jak powinniście reagować na podwyższoną temperaturę dziecka i w jakie leki w razie konieczności się zaopatrzyć.

Przebieg wizyty lekarskiej

Do pierwszej wizyty u pediatry warto się dobrze przygotować. Poza książeczką zdrowia, weźcie ze sobą spisane na kartce pytania do lekarza. Przyda się także notatnik, by móc zapisywać ważne wskazówki przekazane przez pediatrę. Nie zapomnijcie dodatkowym ubranku, o zapasowych jednorazowych pieluszkach i o pieluchach tetrowych lub flanelowych, które kładzie się na wadze bądź kozetce przed badaniem dziecka. W okresie 1-2 miesiąca życia należy zgłosić się z maluszkiem na wizytę patronażową, której celem jest ocena rozwoju dziecka. Lekarz zajmuje się sprawdzeniem wzroku i słuchu, oceni stan skóry i stawów biodrowych, sprawdzi napięcie mięśniowe, zważy i zmierzy dziecko, a następnie wykona szczepienie przeciw WZW B, tężcowi, błonicy, krztuścowi. Podczas tej wizyty warto omówić z pediatrą kalendarz szczepień oraz konsultacji lekarskich, jak też wszelkie kwestie, które wam, jako świeżo upieczonym rodzicom, nie dają spokoju. Lekarz powinien wyjaśnić wam na czym polega profilaktyka krzywicy i innych schorzeń, doradzić jak postępować w przypadku ulewania, niestrawności i pojawienia się kolki. Przekaże wam informacje dotyczące zasad prawidłowego żywienia noworodka i niemowlęcia oraz właściwej pielęgnacji maluszka (kąpieli, ubioru, temperatury w pomieszczeniach). Lekarz podpowie także jak zorganizować dzień małego dziecka w zakresie snu, spacerów, zabawy i czasu na posiłki.

Wizyta z chorym dzieckiem przebiega nieco inaczej. Pediatra w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad medyczny, podczas którego spyta was o dolegliwości dziecka, czas ich trwania oraz o podane dziecku leki. Najlepiej zapisać ich nazwy albo zabrać ze sobą opakowania, jeśli nie jesteście pewni, że je zapamiętacie. Potem, używając stetoskopu, zbada malucha pod kątem zmian w oskrzelach, płucach i sercu. Obejrzy gardło, zajrzy w uszy i zbada węzły chłonne. Potem postawi diagnozę bądź wystawi skierowanie na dodatkowe badania specjalistyczne.