Położna to wciąż mało doceniony zawód, kojarzony wyłącznie z osobą, która towarzyszy kobietom w czasie porodu i krótko po narodzinach dziecka. W rzeczywistości wygląda to całkiem inaczej, gdyż zakres usług świadczonych przez położne jest o wiele szerszy i nie sprowadza się tylko do odebrania porodu. Wie o tym z pewnością Emilia Olszowska Położna Środowiskowo-Rodzinna, która od 30 lat opiekuje się kobietami w ciąży oraz młodymi mamami.

Rola położnej w okresie ciąży

Położna pomaga rodzicom przede wszystkim w czasie oczekiwania na dziecko, ale z jej usług można skorzystać już dużo wcześniej, na etapie edukacji w zakresie metod planowania rodziny. Zadaniem położnej w okresie trwania ciąży jest przygotowanie kobiety do porodu. Rozwiewanie jej wątpliwości i obaw, łagodzenie stanów emocjonalnych, pilnowanie prawidłowego rozwoju dziecka, doradzanie w kwestii żywienia, jak również prowadzenie dokumentacji medycznej, a w razie potrzeby skierowanie podopiecznej na dodatkowe badania lub wizytę u specjalisty.

Opiekę okołoporodową od 21 tygodnia ciąży na terenie gmin Chrzypsko Wielkie, Kwilcz i Pniewy, zapewnia Emilia Olszowska Położna Środowiskowo-Rodzinna. Opiekę nad ciężarnymi sprawuje w swoim gabinecie, ale świadczy także usługi mobilne. Położna oferuje KTG płodu, szkołę rodzenia, a także edukację w zakresie opieki nad noworodkiem.

Jak wyglądają wizyty patronażowe po narodzinach dziecka?

Wizyty patronażowe to odwiedziny położnej tuż po narodzinach dziecka w jego domu, podczas których, wykwalifikowana osoba:

  • ocenia stan skóry i błon śluzowych noworodka,
  • sprawdza jego rozwój psychoruchowy,
  • patrzy na  stan kikuta pępowiny – czy goi się prawidłowo, podpowiada także, jak odpowiednio o niego dbać,
  • sprawdzi ciemiączka,
  • informuje, jak bezpiecznie kąpać i pielęgnować noworodka.
Wizyta patronażowa u kobiet po porodzie ma na celu ocenić także stan zdrowia młodej mamy. Położna sprawdza, jak goi się krocze oraz czy macica prawidłowo się obkurcza. Natomiast w przypadku cesarskiego cięcia pomoc położnej polega na obejrzeniu rany, sprawdzeniu, czy nie doszło do stanu zapalnego oraz poinformowaniu kobiety, jak dalej powinna dbać o siebie, by jak najszybciej odzyskać pełnię sił. Oględzinom podlegają także piersi rodzącej, czy nie doszło w nich do zastoju pokarmu. Do drugiego miesiąca życia dziecka położna środowiskowa jest zobowiązana do 4-6 wizyt patronażowych.