Pediatra to największy przyjaciel każdego rodzica – pilnują zdrowia dziecka, czuwają nad jego rozwojem i ratuje w sytuacjach kryzysowych. Znalezienie dobrego pediatry jest więc kluczowe nie tylko dla dobrostanu dziecka, ale i dla spokoju ducha rodziców. Jak znaleźć dobrego lekarza pediatrę? Podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze!

Kim jest pediatra?

Lekarz pediatra to specjalista w dziedzinie medycyny związanej ze zdrowiem najmłodszych. Pediatrzy roztaczają opiekę nad starszymi dziećmi, choć zdarza się, że zajmują się oni również noworodkami, choć maluchy trafiają najpierw pod opiekę neonatologa. Lekarz pediatra to osoba o rozległej wiedzy medycznej, która pozwala rozpoznawać choroby oraz inne dolegliwości występujące u młodych pacjentów. Pediatra czuwa nad prawidłowym rozwojem dziecka, które staje się jego pacjentem. Zleca niezbędne badania, a także analizuje ich wyniki, pilnuje regularnych kontroli okresowych oraz przestrzega przed zbliżającym się terminem obowiązkowych szczepień. Pediatra zajmuje się również profilaktyką chorób, więc można szukać u niego porad dotyczących żywienia, budowania odporności czy zapobiegania rozwijaniu się wad postawy u dziecka.

Dobry pediatra, czyli jaki?

Pediatra to profesja, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym, z racji dziedziny, którą się zajmuje. Z tego powodu, lekarz wybierający pediatrę na specjalizacji powinien również posiadać pewne cechy charakteru, które są niezbędne w tej pracy. Dobry pediatra to nie tylko fachowiec wyposażony w wiedzę o zdrowiu dzieci, ale także rozumiejący ich psychikę, tak, więc przyda się empatia oraz cierpliwość, która pozwoli lepiej współpracować z małym pacjentem, a także rodzicem. Zawód pediatry jest idealny dla osób odnoszących się z sympatią do świata, dzięki której znacznie łatwiej jest nawiązać kontakt z dziećmi, które różnie reagują na lekarzy – mogą płakać, krzyczeć lub zupełnie odmawiać współpracy. Przyda się wtedy pogoda ducha, która może uratować wizytę!

Dobrego pediatrę można też poznać po tym, jak odnosi się do rodziców. Jeżeli odpowiada szczegółowo na pytania, ma czas, aby spokojnie porozmawiać i uspokoić zdenerwowanych chorobą dziecka rodziców, to znak, że trafiliśmy pod dobry adres. Wizyta powinna trwać minimum 15-20 minut, a lekarz zdaje się ponaglać pacjentów i zbywać pytania lepiej poszukać innego gabinetu.

Dobry pediatra nie boi się stosować alternatywnych, lub mało znanych sposobów leczenia dzieci. Niektórzy, jak np. lek. med. Andrzej Turski prowadzący swój gabinet pediatryczny w Gdańsku często sięga po homeopatię w leczeniu najmłodszych. Zaufanie jest kluczem przy wyborze odpowiedniego pediatry, tak, więc warto sprawdzić jak długo dany lekarz pracuje w zawodzie – doświadczenie i aktualna wiedza jest kluczowa dla skutecznego i szybkiego wyłapywania nieprawidłowości. Kiedy uda się znaleźć odpowiedniego lekarza pediatrę, warto się go trzymać – dużo prościej utrzymać dziecko w dobrym zdrowiu, kiedy czuwa nad nim od pierwszych miesięcy życia.

Pediatra – gdzie go szukać?

Wybierając pediatrę wielu rodziców kieruje się głównie poleceniami znajomych lub informacjami na forach internetowych. Jest to dobry trop, choć nie zawsze, bo trzeba pamiętać, że ludzie są różni i co jednemu odpowiada, innemu już niekoniecznie „podpasuje”, także opinie warto przesiewać przez gęste sito wątpliwości. Lekarze pediatrzy przyjmują albo w przychodniach mających umowę z NFZ lub otwierają swoje prywatne gabinety pediatryczne. Wybór uzależniony w tym wypadku jest w duże mierze od możliwości finansowych oraz odległości placówki od domu – im bliżej, tym lepiej, bo nie trzeba martwić się dojazdem do lekarza w godzinach szczytu.

Pediatra prywatnie ma tę zaletę, że zazwyczaj ma więcej wolnych terminów, więc na wizytę nie trzeba będzie czekać w długiej kolejce do pediatry na NFZ. Warto pamiętać też, że prywatny pediatra często oferuje również wizyty domowe, które co prawda kosztują sporo, ale mamy ten komfort, że nie trzeba ciągnąć dziecka z wysoką gorączką do przychodni. Wybierając pediatrę dla swojego dziecka warto sprawdzić, czy oferuje on wizyty domowe, a także czy kontakt z lekarzem jest możliwy przez całą dobę. Świadomość, że zawsze ktoś czuwa nad zdrowiem dziecka jest bardzo komforotwa.