Stopy każdego dnia dźwigają cały ciężar naszego ciała. Często też cisną się w nieprawidłowo dopasowanych butach i cierpią z powodu zmian, które rozmyślnie ignorujemy. O modzelach, nagniotkach czy wrastających paznokciach przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy stają się one przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia, lub gdy zbliża się lato i trzeba wyciągnąć z szafy ulubione sandały. Na gwałt szukamy wtedy wolnego terminu u kosmetyczki, nie wiedząc, że receptą na nasze bolączki jest wizyta u doświadczonego podologa. Czym zajmuje się ten specjalista?

Kim jest podolog?

Podologia to w Polsce stosunkowo młoda dziedzina, choć z roku na rok pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych w tym kierunku gabinetów. Dziedzina ta skupia się głównie na stopach, łącząc w sobie wiedzę z ortopedii, kosmetologii, chirurgii, dermatologii, a nawet diabetologii. Można więc śmiało powiedzieć, że podolog to ekspert od zdrowia naszych stóp. Z usług specjalisty mogą korzystać zarówno osoby zdrowe, jak i z problemami. Podolog wykonuje zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze. Warto się do niego zgłosić, jeśli dokucza nam:

  • wrastający paznokieć,
  • grzybica paznokci,
  • onycholiza,
  • nadpotliwość stóp,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stopa cukrzycowa,
  • popękana skóra na piętach.

Wizyta u podologa różni się od standardowej wizyty u pedikiurzystki. Specjalista pracuje według innego schematu i za pomocą bardziej specjalistycznego sprzętu. Podstawą do rozpoczęcia terapii jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz dokładne badanie stóp.

Pedicure medyczny – co go wyróżnia?

Pedicure medyczny to zestaw zabiegów, które polegają na dokładnym oczyszczeniu skóry stóp z modzeli i odcisków, opracowaniu pękających pięt oraz skróceniu płytki paznokciowej. Efekty tych działań są nie tylko kosmetyczne. Jak zapewnia specjalista z Centrum Podologii i Diagnostyki Stóp „PodoLog” – po przeprowadzeniu pedicure’u leczniczego pacjenci zauważają znaczną poprawę komfortu chodzenia. Wszystkie wykonywane zabiegi przyczyniają się też do polepszenia kondycji zdrowotnej stóp i usunięcia lub ograniczenia powszechnie występujących problemów takich jak nadpotliwość, występowanie modzeli itp.

Pedicure u kosmetyczki – rozwiązanie nie dla każdego

Głównym celem pedicure’u kosmetycznego jest poprawa estetyki stóp. Kosmetyczka używa podstawowych narzędzi do opracowania pięt i robi to bardziej powierzchniowo niż podolog. Ponadto specjalistka skupia się na stylizacji paznokci oraz odżywieniu skóry stóp. Z usług kosmetyczki powinny korzystać osoby ze zdrowymi stopami. Rzadko zdarza się, że osoba na tym stanowisku posiada kwalifikacje, które pozwalają jej na pracę z bardziej wymagającymi pacjentami.

Co więcej, może się zdarzyć, że w wyniku braku wiedzy i doświadczenia, kosmetyczka nieumyślnie pogłębi nasz problem ze stopami. Często dzieje się tak w przypadku wrastających paznokci, które są nadmiernie wycinane, kiedy to jedyną skuteczną metodą walki z tą dolegliwością, jest nadanie właściwego toru wzrostu rozwijającej się płytce. Robi się to za pomocą specjalnych klamer.