Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym nie musi być stresująca. Warto wiedzieć, jakie pytania może zadać lekarz, a także, kiedy najlepiej zapisać się na konsultację. Pierwsze i kolejne wizyty można odbyć w Prywatnym Gabinecie Ginekologicznym Wiesława Krupowicza. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pierwszej wizyty u ginekologa!

Kiedy zapisać się na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to często stresujący moment dla wielu pacjentek ze względu na niepewność związaną z tym, co je czeka. Warto pamiętać, że nie ma się czego bać, a przy odpowiednim wyborze lekarza i przygotowaniu, konsultacja przebiegnie sprawnie i może wnieść wiele dobrego. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwszą wizytę u ginekologa powinno się odbyć pomiędzy 12 a 15 rokiem życia. Wiąże się to często z rozpoczęciem miesiączkowania. Zarówno pierwszą konsultację, jak i badania profilaktyczne można wykonać w Prywatnym Gabinecie Ginekologicznym Wiesława Krupowicza. Wiele kobiet, które nie czuje dolegliwości i nie rozpoczęło współżycia, odkłada konsultację z ginekologiem, warto jednak pamiętać, że powinno się ją koniecznie odbyć przed 25 rokiem życia. Wśród objawów, które powinny skłaniać do odwiedzenia ginekologa niezależnie od wieku, można wymienić:

  • bolesne miesiączki,

  • nieregularne cykle,

  • plamienia z dróg rodnych,

  • krwawienie lub ból po stosunku,

  • upławy,

  • zanik menstruacji,

  • bóle podbrzusza i jajników.

Jeśli pierwszą konsultację ginekologiczną ma się dopiero przed sobą, a planuje się rozpoczęcie współżycia, najlepiej rozważyć wizytę u lekarza w pierwszej kolejności. Specjalista wykona badania i przedstawi dostępne formy antykoncepcji, a także pomoże w doborze najlepszej. Po rozpoczęciu współżycia należy pamiętać o kluczowym dla kobiet badaniu ginekologicznym, czyli cytologii.

Jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym?

Im lepiej przygotuje się do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym, tym mniej stresująca będzie. Warto pamiętać, że osobie nieletniej powinien towarzyszyć opiekun, który nie musi być obecny przy samym badaniu, jednak istotna jest jego obecność. Wizytę najlepiej zaplanować na kilka dni po zakończeniu planowanej miesiączki, co pozwoli na badania i pełen komfort pacjentki. Standardową konsultację można odbyć u specjalisty w Prywatnym Gabinecie Ginekologicznym Wiesława Krupowicza.

Pierwsza wizyta wiąże się przede wszystkim z wywiadem z pacjentką, podczas którego lekarz pyta o podstawowe kwestie, w tym: wiek, wagę, wzrost, regularność i długość krwawień, towarzyszące im objawy, a także datę ostatniej miesiączki. Ginekolog może opowiedzieć pacjentce o ważnych kwestiach dotyczących antykoncepcji, dojrzewania, czy też badań profilaktycznych. Wykonując badanie wewnętrzne, a także USG lub cytologię lekarz wyjaśni pacjentce ich przebieg, a także cel i wynik. Na koniec konsultacji specjalista przedstawia fakty na temat stanu zdrowia pacjentki, a także ewentualnych zaleceń w zakresie dalszego postępowania.