Depresja coraz częściej określana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak wynika z danych WHO, współcześnie jest to jedna z najczęstszych chorób i cierpi na nią ponad 300 milionów osób na całym świecie. Zaawansowana depresja nie tylko utrudnia codzienne życie, ale jest także przyczyną samobójstw. Dlatego zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w miejscach, takich jak gabinet psychologiczny Lepszy Ja. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Czym jest depresja?

Każdemu z nasz zdarzają się lepsze, jak i te gorsze momenty, gdy jesteśmy zmęczeni, smutni i nie mamy na nic ochoty. To oczywiście nie zawsze oznacza, że mamy depresję. Złe dni czy też przykre zdarzenia, które powodują chwilowe pogorszenie samopoczucia, nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak „chwilowe” to słowo klucz, które pozwala wprowadzić granicę pomiędzy złym humorem, „dołem” a depresją. Depresja to zaburzenie afektywne nastroju, którego objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie i w znacznym stopniu wpływają na upośledzenie codziennego funkcjonowania osoby. Jak tłumaczy specjalista z rzeszowskiego gabinetu psychologicznego Lepszy Ja, który specjalizuje się w leczeniu depresji:

Depresja to skomplikowana i bardzo złożona choroba, która może mieć różne objawy i przyczyny. Bardzo często występuje na skutek traumatycznych przeżyć, np. śmierci bliskiej osoby. Równie powszechna jest depresja poporodowa wynikająca z licznych zmian hormonalnych. Przyczyną depresji mogą być także uwarunkowania genetyczne oraz występowanie zaburzeń, takich jak np. choroba afektywna dwubiegunowa.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Ze względu na to, że objawy depresji mogą być bardzo różne, a także podobne do zwykłego przemęczenia czy złego humoru, często są bagatelizowane. Jeśli jednak objawy nie ustępują, np. gdy minie stresujący czas w naszym życiu, warto poszukać pomocy u specjalistów. Wśród najczęstszych symptomów, z jakimi osoby zgłaszają się do gabinetu psychologicznego Lepszy Ja, można wymienić m.in.:

  • długotrwałe złe samopoczucie, obniżony nastrój,

  • utrata zainteresowania codziennym życiem i przyjemnościami,

  • utrzymujące się zmęczenie, poczucie wyczerpania,

  • zaburzenie koncentracji, problemy z pamięcią,

  • bezsenność lub duże zapotrzebowanie na sen,

  • problemy z apetytem, spadek lub wzrost wagi,

  • myśli samobójcze, samookaleczanie się.

Terapia psychologiczna

Do leczenia depresji zazwyczaj używa się farmakoterapii, ale równie ważną rolę odgrywa specjalistyczna psychoterapia. Doświadczeni specjaliści z działającego w Rzeszowie gabinetu psychologicznego Lepszy Ja pomagają cierpiącym na depresję znaleźć przyczynę problemu, a następnie zmienić ich niewłaściwe myślenie i zachowania. Kompleksowa terapia dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta daje większe szanse na skuteczne wyleczenie depresji.