Jeszcze do niedawna umieszczenie implantu w kościach szczęk możliwe było tylko w sytuacjach, w których u pacjenta istniały struktury kostne o odpowiednich wymiarach i gęstości, co jednak ograniczało wskazania do zastosowania implantów. Na szczęście, dzięki coraz większym osiągnięciom medycznym, a zwłaszcza dzięki zabiegowi podniesienia dna zatoki szczękowej, w gabinetach stomatologicznych, takich jak Stomatologia Rodzinna Bartłomiej Kaczmarzyk, implanty stały dostępne się dla zdecydowanie większej grupy osób, także w sytuacji, gdy nie mają dostatecznej grubości kości w szczęce.

Czym właściwie jest sinus lift

Sinus lift, czyli zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, wykonuje się zwykle przed leczeniem implantologicznym, jako przygotowanie kośćca na wszczep implantu. Zabiegi tego typu realizują specjaliści z kliniki Stomatologia Rodzinna Bartłomiej Kaczmarzyk, gdzie jak mówi zatrudniony tam ekspert –

„Podniesienie dna zatoki szczękowej stanowi ogromne osiągnięcie współczesnej chirurgii stomatologicznej, pozwalające na zastosowanie implantów u osób, u których wcześniej nie było to możliwe, umożliwiając leczenie pacjentów ze znacznym lub nawet całkowitym bezzębiem. Przeprowadzenie zabiegu sinus lift pozwala bowiem na zwiększenie ilość tkanki kostnej, dając w ten sposób możliwość na wprowadzenie implantów w miejscach, w których niedostatek kości występuje najczęściej, czyli tylnych odcinkach górnych szczęk”.

         
Sam zabieg podniesienia dna zatoki, wykonywany przez specjalistów z gabinetu Stomatologia Rodzinna, polega przede wszystkim na chirurgicznym otworzeniu zatoki szczękowej, uniesieniu błony na kościach zatoki oraz częściowym wypełnieniu jej materiałem kościozastępczym lub własnym przeszczepem kostnym pacjenta, uzyskując w ten sposób przyrost kości pozwalający na wprowadzenie implantu odpowiedniej długości.

Metody wykonywania podniesienia dna zatoki szczękowej

Pierwszy zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej przeprowadzony został w 1975 roku, przy czym od tamtej pory metody jego wykonywania uległy udoskonaleniu i obecnie zabiegi tego typu w gabinecie Stomatologia Rodzinna wykonuje się dwoma metodami. Są to:

  • metoda otwarta - polegająca na utworzeniu okienka kostnego do zatoki szczękowej (boczny otwór), podniesieniu dna zatoki i wypełnieniu przestrzeni biokompatybilnym materiałem. Technika ta pozwala na dużo większą odbudowę utraconej kości niż ma to miejsce w przypadku metody zamkniętej, przy czym nie bez znaczenia jest także całkowita dostępność do zatoki oraz fakt, że specjaliści z gabinetu Stomatologia Rodzinna maja pełną kontrolę wzrokowa podczas przeprowadzanego zabiegu,
  • metoda zamknięta - nazywana też osteotomową, którą stosuje się w momencie, kiedy dno zatoki szczękowej trzeba podnieść jedynie w niewielkim zakresie (o 3 – 4 mm). W tym przypadku materiał kościotwórczy wprowadzany jest przez otwory wywiercone pod implanty, co pozwala na jednoczesne ich wprowadzenie. Zabieg ten nie wymaga bocznego dostępu do zatoki w związku z czym jest mniej inwazyjny.

Po wykonaniu podniesienia dna zatoki szczękowej wskazane jest wykonanie badania pantomograficznego (zdjęcia rentgenowskiego oceniającego stan kości szczęki).

Zabiegi sinus lift, wykonywane przez specjalistów ze Stomatologia Rodzinna, obarczone są minimalnym ryzykiem powikłań. Oczywiście możliwe jest pojawienie się obrzęku lub miejscowego zasinienia, które w przypadku utrzymywania lub zwiększającego się natężenie mogą wskazywać na rozwój stanu zapalnego, wymagającego konsultacji lekarskiej. Nie należy jednak zapominać, że lekarze z gabinetu Stomatologia Rodzinna muszą przed decyzją o wykonaniu zabiegu brać również pod uwagę przeciwwskazania do przeprowadzenia sinus lift, gdzie przeciwwskazaniami będą brak dostatecznej higieny jamy ustnej, cukrzyca, nowotwory i stan po ich leczeniu w miejscu planowanym na implant, leczenie bisfosfonianami oraz choroby układu nerwowego.