W przypadku wielu schorzeń, kontuzji narządów ruchu celem poprawy jakości życia, przyspieszenia powrotu do zdrowia lekarz może zalecić różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne.  Przyjmuje się, że fizjoterapia może być stosowana u pacjentów jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, operacyjnego, jak również jako samodzielna metoda leczenia. Jakie wyróżnia się rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych?

Istotą zabiegów fizjoterapeutycznych nazywanych także zabiegami fizykalnymi, fizjoterapeutycznymi, czy medycyną fizykalną jest oddziaływanie na miejsca zmienione chorobowo odpowiednim medium wykorzystującym zjawiska fizyczne jak np. prąd, światło, magnetyzm, niska temperatura. Zaletą fizjoterapii jest likwidacja bólu, obrzęków i stanów zapalnych co przekłada się bezpośrednio na powrót pacjenta do zdrowia, poprawę ruchomości w stawach, jednym słowem przyspieszenie procesów leczenia i rehabilitacji.

Zabiegi laserowe


W ośrodkach rehabilitacyjno-fizjoterapeutycznych takich jak np. Centrum Rehabilitacji Paulina Tęcza, stosuje się różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne. Do jednych z podstawowych rodzajów zabiegów fizjoterapeutycznych zalicza się tzw. zabiegi laserowe. Zabiegi z użyciem lasera wskazane są w leczeniu różnego rodzaju nerwobóli mięśniobóli, zmian zwyrodnieniowych i zespołu cieśni nadgarstka. To zabieg często zlecany w przypadku różnego rodzaju złamań skręceń kończyny górnej, czy dolnej, a także w leczeniu schorzeń reumatologicznych.

Zabiegi z użyciem prądu

Do tej rodziny zabiegów zalicza się takie zabiegi dwojakiego rodzaju. Pierwsze z nich takie jak: elektrostymulacja, diadynamik, TENS, a także prądy Traberta korzystają z prądu o małej częstotliwości. Drugie natomiast oparte są na prądzie impulsowym średniej częstotliwości i będą to prądy interferencyjne Nemecka oraz prądy Kotza.

Ultradźwięki

Wykorzystanie ultradźwięków we współczesnej medycynie jest szerokie. W przypadku zabiegów fizjoterapeutycznych elektrostymulację wykorzystuje się do leczenia stanów zapalnych i terapiach przeciwbólowych, w przypadku leczenia dolegliwości spowodowanych chorobami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi.

Krioterapia

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem z wykorzystaniem par azotu o temperaturze -160 stopni celem zmniejszenia dolegliwości bólowych, stanu zapalnego i obrzęków. Wskazaniem do wykonania zabiegu będzie ostre oraz przewlekłe choroby stawów i chrząstek stawowych m.in. choroba zwyrodnieniowa, choroby reumatyczne (RZS), stany zapalne tkanek miękkich m.in. zapalenie ścięgien czy mięśni, zespoły bólowe kręgosłupa, rwa kulszowa, czy też stany pourazowe: złamania, skręcenia bądź zmiany przeciążeniowe układu ruchu i choroby neurologiczne np. choroba Parkinsona.

HOkłady borowinowe

Zastosowanie torfu leczniczego pozwala rozluźniać napięte i bolące mięśnie, dostarczając ciału wiele cennych składników w postaci kwasów organicznych i soli mineralnych. Terapia borowiną ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, poprawa metabolizm tkanek, odporność oraz działa relaksująco i bakteriobójczo. Może być stosowana jako pomocnicza terapia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów pourazowych narządu ruchu, przeciążeniu mięśni, jak również nerwobólach, zapaleniu korzonków nerwowych czy dajmy na to przykurczach w stawach.

Chcąc skorzystać wybranych zabiegów fizykoterapeutycznych najlepiej oddać się w ręce specjalisty, który na podstawie wywiadu i badań ustali właściwy proces leczenia z wykorzystaniem odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych.