Założenie rodziny i utrzymanie dobrej relacji pomiędzy jej członkami to duże wyzwanie. Najbliższe relacje rodzice – dzieci bywają trudne ze względu na różnice pokoleniowe oraz trudne warunki społeczne. Mimo przeciwieństw losu, skupiona na chęci wspólnego działania rodzina, może krok po kroku budować dobre więzi na bazie miłości i zrozumienia dla drugiego człowieka. We wzbudzeniu świadomości dotyczącej tego procesu pomagają organizacje pozarządowe.

Pomoc psychologiczna dla rodzin

Szczególnie w ciągu 2020 roku sytuacja społeczna diametralnie się zmieniła. Wpłynęło to znacząco na funkcjonowanie każdego z poziomów komunikacji międzyludzkiej oraz na sytuację życiową wielu osób. Uznawana za jedną z podstawowych jednostek społecznych grupa – rodzina - to podmiot, który także w dużym stopniu odczuł te zmiany.

Niektórzy rodzice spotykają się z poważnymi problemami w utrzymaniu właściwej komunikacji pomiędzy najbliższymi. Stąd też organizacje pozarządowe wychodzą naprzeciw pojawiającemu się problemowi wychowania dzieci i proponują pomoc w rozwiązaniu tej kwestii z punktu widzenia psychologicznego.

Fundacja Archezja prowadzi kampanie mające na celu wzbudzenie większej świadomości na temat spełniania potrzeby miłości i zrozumienia w rodzinie. Realizuje to między innymi poprzez akcję „bądźmy poszukiwaczami Miłości w Rodzinie”. Ten projekt uznaje miłość za najważniejszą postawę człowieka i stara sie zwrócić uwagę na rozróżnienie pojęcia miłości jako emocji i jako nadrzędnej wartości.

Działanie fundacji w zakresie pomocy rodzinie

Fundacja Archezja poświęca dużo swego zaangażowania, aby dokładnie wytłumaczyć zjawisko miłości w rodzinie, miłości rodzicielskiej oraz przedstawia sposoby na to, jak można te rozmyślania wdrożyć w życie i praktykować je na co dzień. Podkreśla, że miłość rodzicielska jest podstawą odpowiedniego rozwoju dziecka i właściwej relacji na linii rodzic-dziecko.

Głębokie i analityczne podejście co do bazy uczuciowej, na której powinni bazować rodzice, pozwala wyłonić czystą miłość rodzicielską, bez opierania jej na oczekiwaniach względem syna czy córki lub postawie męczeńskiej.  Zwraca się tu uwagę na to, że proces wychowania to przekazywanie zasobów moralnych. Najlepiej jeśli są to wartości oparte na miłości, czyli dobro względem drugiego człowieka i życzliwość. To właśnie od rodziców dzieci uczą się wzorców zachowań, sposobu okazywania uczuć oraz szacunku do drugiego człowieka.

Opieranie wychowania dzieci na wartości miłości rodzicielskiej jest bardzo uniwersalne. Zawiera ono także podejście demokratycznego stylu wychowania. Specyfika tego podejścia jest oparta na przyzwoleniu wyrażania wszystkich rodzajów emocji jednocześnie, bez przyzwolenia na zachowania mogące skrzywdzić drugą osobę. Poza tym istotnym aspektem jest tolerancyjne podejście do członków rodziny i lojalność wobec nich. Cała struktura bazuje na bezwarunkowym szacunku oraz uczciwej komunikacji.

Przedstawiciele fundacji Archezja pokazują konkretne metody, które prowadzą do wdrożenia metod w codzienne funkcjonowanie rodziny. Unikanie barier komunikacyjnych, jasne komunikaty czy pozostawianie wyboru to tylko kilka z bardzo wielu działań, jakie rodzice mogą zaimplementować aby poprawić relację z dziećmi i tym samym osiągnąć lepsze rezultaty w ich wychowaniu.

Proste wskazówki przekazywane przez psychologów oraz omówienie przyczyn zachowawczych i nawykowych niedoskonałości może sprawić, że atmosfera w rodzinie znacznie się poprawi. Wszystko zależy od adekwatnego zaangażowania członków rodziny w ten leczący proces oraz od ich szczerości względem samych siebie. Pomoc psychologiczna dla rodzin świadczona w taki sposób, przynosi realne rezultaty.