Badania obrazowe pozwalają wizualizować organy wewnętrzne i struktury ciała pacjenta. Pokazują także zachodzące w organizmie procesy fizjologiczne. Umożliwiają zatem wykrycie patologicznych zmian i rozpoznanie wynikających z nich chorób. Co równie ważne, wspominana diagnostyka pozwala na monitorowane skuteczności zastosowanego leczenie. Dlatego też, warto poznać badania wykonywane w przychodni Remed+Lectus.

Klasyczne zdjęcia rentgenowskie

Podstawowa z metod diagnostyki obrazowej ma za sobą długą historię. Pierwszy raz została wykorzystana przez Wilhelma Konrada Röntgena w 1895 roku. Chodzi tu rzecz jasna o badanie rentgenowskie stosowane w ortopedii, stomatologii, chirurgii czy onkologii. Lekarze kierują na nie pacjentów w przypadku:

  • podejrzeń wystąpienia nowotworów,
  • schorzeń naczyń krwionośnych,
  • przewlekłych chorób płuc.

Opisywana diagnostyka jest zalecana także po wypadkach i różnego rodzaju urazach narządów ruchu. Badanie znane jako RTG wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne przenikające przez tkanki ciała. Znajduje się w ofercie gdańskiej przychodni Remed+Lectus. Do wykonania badania niezbędne jest skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty.

Tomograf komputerowy i ultrasonograf

Kolejna metoda obrazowa również wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne. Od RTG różni się tym, że nad wizualizacją organizmu pacjenta czuwają algorytmy komputerowe. To tomografia komputerowa stosowana w diagnostyce głowy, jamy brzusznej, kręgosłupa, płuc. Jest szybką i bezbolesną procedurą, która znacznie skraca czas pobytu w przychodni. Głowica tomografu wykonuje okrężne ruchy i zdjęcia w różnych płaszczyznach. Dlatego korzystają z niej lekarze różnych specjalizacji. Badanie TK pozwala wykryć stany zapalne, nowotwory, choroby nerek, zmiany pourazowe itp. Oczywiście jest to tylko krótka, przykładowa lista. Jakie jeszcze procedury przeprowadza przychodnia, powstała w 2001 roku, zajmująca się także medycyną pracy?

Kolejne, często stosowane badanie obrazowe nie używa promieni X. W jego trakcie stosowane są głowice emitujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Owa czynność to ultrasonografia odgrywająca ważną rolę w diagnostyce tkanek miękkich. W przychodniach takich jak wspomniany już Remed+Lectus wykonywane są jej trzy typy:

  • zewnętrzna – głowica jest przykładana do skóry pacjenta,
  • wewnętrzna – głowica na wzierniku jest wprowadzana do ciała,
  • endoskopowa – głowica jest umieszczona na sondzie.
Badanie pozwala wykryć nawet najmniejsze guzy i zmiany nowotworowe. Często wykonywane jest USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych, serca. W wersji zewnętrznej to bezbolesny proces, odmiana wewnętrzna może wywoływać dyskomfort.