Wzrok to niezwykły zmysł, który odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu. Niestety kłopoty z jakością widzenia to przypadłość, która może mieć różnorodne podłoże. Nie da się przy tym ukryć, że główną przyczyną pogarszającego się wzroku jest upływający czas, a co za tym idzie wraz z wiekiem coraz wyraźniejsza staje się potrzeba noszenia okularów korekcyjnych, zaś najpopularniejsze rozwiązanie w tym zakresie stanowią okulary progresywne.

Okulary progresywne – postaw na zdrowie i komfort użytkowania

Pojawienie się problemów ze wzrokiem to sytuacja, której nie da się przewidzieć, przy czym pierwsze ich oznaki zaczynamy dostrzegać najczęściej około 40 roku życia. Zazwyczaj tego typu kłopoty sygnalizują nieczytelne, zlewające się literki, potrzeba mocniejszego doświetlenia czytanego tekstu lub sytuacja gdy musimy odsuwać tekst na większą odległość aby go przeczytać. Jeśli zatem nie mieliśmy nigdy problemów ze wzrokiem jest to ważny moment, w którym niezwykle istotny jest kontakt z okulistą, takim jak np. Alicja Krasoń Zakład usług oftalmicznych, który wykona badanie wzroku i dopasuje odpowiednie okulary korekcyjne. Nie należy przy tym zapominać, że jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w dziedzinie optyki korekcyjnej są okulary progresywne. Zastosowane w nich soczewki progresywne dają możliwość jednoczesnej korekcji zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: starczowzroczność, krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Dodatkowo zapewniają one wyraźne widzenie na każdą odległość, bez konieczności ciągłej zmiany okularów. Fenomen tego typu okularów tkwi w budowie soczewek ponieważ w rzeczywistości zastosowano w nich wiele soczewek (obszarów korekcyjnych) o różnej mocy, stąd nazywane są one również soczewkami wieloogniskowymi. Wydzielenie poszczególnych obszarów korekcyjnych sprawiło, że na soczewkach pojawia się wyraźny podział, gdzie górna część soczewki odpowiada za ostre widzenie dali, dolny obszar szkła umożliwia czytanie lub wyraźne oglądanie przedmiotów z bliska, zaś środkowa strefa stanowi kanał, dający możliwość widzenia przestrzeni między dalą a bliżą. Warto przy tym pamiętać, że przejścia pomiędzy strefami soczewki przebiegają w płynny i łagodny sposób, stąd też mowa o progresji.

Jak dobrać okulary progresywne

Wybierając okulary progresywne nie należy kierować się wyłącznie czynnikiem ekonomicznym. Wynika to z faktu, że okulary z soczewkami wieloogniskowymi tworzone są w oparciu o indywidualne cechy, styl życia oraz inne wymogi zamawiającego. Dlatego też na ich wybór należy poświęcić odpowiednią ilość czasu, przy czym pierwszym krokiem zawsze powinno być rzetelne badanie wzroku, przeprowadzone przez okulistę lub optometrystę. Określenie wady wzroku, wieku i indywidualnych potrzeb pacjenta, a także wybranie odpowiedniej oprawki okularowej, pozwoli na dobór właściwej konstrukcji szkieł progresywnych oraz rodzaju powłoki antyrefleksyjnej lub innych dodatków, takich jak np. redukcja grubości szkieł, fotochrom, itp. Dodatkowo doświadczony optyk oprócz dokładnego pomiaru rozstawu źrenic oraz ich wysokości względem oprawki, weźmie pod uwagę również sposób noszenia okularów, uwzględniając np. odległość oka odsoczewki, kąt wyprofilowania oprawy lub kąt ułożenia oprawki względem twarzy.

Okulary progresywne stanowią doskonałe połączenie działania korekcyjnego z estetyką i komfortem użytkowania. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie odradza się osobom cierpiącym na zeza, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćmę, jaskrę, zaburzenia błędnika czy różnowzroczność.