Propolis znany jest w medycynie naturalnej prawdopodobnie już od czasów starożytnych, a historycy przypuszczają, że był on najpierw wykorzystywany przez Persów lub Greków do zaopatrywania i odkażania ran. Pewnym jest, że kit pszczeli był stosowany do dezynfekcji ran w roku 1900 w czasie drugiej wojny burskiej, jednak nie tylko medycyna czerpała obficie z tego bezcennego źródła prozdrowotnych związków organicznych, witamin i minerałów.

Propolis - starożytne remedium na wszelkie dolegliwości

Doniesienia o wykorzystywaniu propolisu sięgają już 300 lat p.n.e. Egipcjanie używali go do mumifikowania zmarłych oraz jako kleiste spoiwo w czasie produkcji naczyń, a Grecy jako składnika perfum. Hipokrates sugerował, aby propolisem traktować trudno gojące się rany i owrzodzenia, z kolei Piliniusz Starszy szeroko opisał jego właściwości w swojej słynnej „Historii Naturalnej” zaznaczając, że kit sprawdza się jako środek stosowany na rany i ukąszenia owadów oraz redukuje obrzęki. Rzymianie natomiast zalecali stosowanie propolisu w formie okładów.

O właściwościach kitu pszczelego przeczytać możemy w źródłach historycznych obejmujących wszystkie znane nam epoki – przez średniowiecze, aż po współczesność. Robiono z niego toniki o właściwościach moczopędnych, polecano na problemy z układem oddechowym, a medycyna ludowa zalecała go do leczenia schorzeń ropnych. Propolis przysłużył się także sztuce, ponieważ stosowany był jako składnik do uszczelniania pęknięć w instrumentach smyczkowych.

Jakie są współczesne zastosowania kitu pszczelego?

Propolis działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie oraz przeciwwirusowo. Owady wytwarzają go z wydzielin oraz żywic drzew i kwiatów, a jego barwa zależna jest od rodzaju rośliny, z której został pobrany pyłek kwiatowy. Jego skład jest unikalny, zmienny i zależy od wielu czynników, ale każdy pszczelarz doskonale wie, jak cenne właściwości posiada.

Osoby zajmujące się hodowlą pszczół chętnie współpracują ze skupami propolisu, które z kolei zajmują się sprzedażą kitu pszczelego do różnych przedsiębiorstw, głównie kosmetycznych i farmaceutycznych. Jest on chętnie wykorzystywany w produktach pielęgnacyjnych i leczniczych, ponieważ zawiera ponad 300 substancji czynnych biologicznie i wpływających pozytywnie na ludzki organizm.

Skupy propolisu, jak firma Prokit Skup Propolisu, przyjmują również pyłek i wosk pszczeli, dzięki czemu przedsiębiorstwa kosmetyczne i farmaceutyczne mogą zaopatrywać się w takich miejscach w sposób kompleksowy, ponieważ profesjonalne skupy propolisu zawsze dokładnie sprawdzają jego jakość.