Suplementy diety są chętnie stosowane przez wiele osób. Wyglądem przypominają leki, przez co często są z nimi mylone. Trzeba jednak wiedzieć, że pomiędzy tymi grupami produktów jest sporo różnic. Inaczej definiuje je prawo i co najważniejsze, wykazują zupełnie inne działanie. By uniknąć pomyłek warto poznać wspomniane rozbieżności. Najważniejsze z nich przedstawiamy w poniższym artykule.

Suplementy to nie leki

Podstawową różnicę wymieniają już definicje obu produktów podawane przez stosowne przepisy. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku suplementy to środki spożywcze. Zawierają witaminy i minerały a ich zadaniem jest uzupełnianie diety i dostarczanie organizmowi składników odżywczych. Nie stosuje się ich w walce z chorobami. Natomiast kwestię drugiej grupy wyrobów reguluje Ustawa z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne. Można dowiedzieć się z niej, że leki to produkty lecznicze zawierające substancje, którym przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Rzecz jasna nie tylko w definicjach tkwią różnice pomiędzy środkami. Równie ważny jest wpływ na ludzki organizm.

Suplementacja diety a leczenie

Firmy zajmujące się produkcją suplementów diety pracują podobnie jak podmioty wytwarzające leki. Choć wyroby są do siebie podobne z wyglądu różni je przeznaczenie. Jeśli chodzi o składniki zawarte w suplementach to mają:

  • uzupełniać niedobory danych substancji w organizmie,
  • poprawiać stan włosów, skóry i paznokci,
  • wspomagać odchudzanie, koncentrację.

W przypadku produktów leczniczych kwestia działania wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim substancje zawarte w lekach wykazują działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Tabletki czy kapsułki mają wspomagać układ immunologiczny w walce z przyczynami i objawami choroby.  Ich zadaniem jest też utrzymanie zdrowia i zapobieganie nawrotom schorzeń.

Spore różnice tkwią także w procesie dopuszczania preparatów do sprzedaży. Zanim hurtowania suplementów otrzyma nowy produkt, na przykład stworzony przez Symbiofarm sp. z o.o., musi on przejść weryfikację. Niezbędne jest, więc zgłoszenie do Państwowego Inspektoratu Sanitarnego prowadzącego tę procedurę. Natomiast lek może trafić do obrotu tylko po pozytywnej decyzji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zanim to nastąpi środek musi przejść szczegółowe badania kliniczne oceniające jakość, skuteczność, skutki uboczne, przeciwwskazania. Istotną różnicą jest też to, że do sprzedawanych leków dołączone są oświadczenia medyczne, nie ma ich natomiast w suplementach.