Szyny antybruksizmowe, zwane również szynami relaksacyjnymi, są jednym z najczęściej zalecanych przez dentystów rozwiązań dla osób cierpiących na problemy związane z bruksizmem, czyli szkodliwym nawykiem zgrzytania zębami. Szyny te mają na celu zmniejszenie nacisku i tarcia między zębami. W artykule omówimy, dla kogo szyny antybruksizmowe są polecane, jak działają i jakie usługi w tym zakresie świadczy Pracownia Protetyczna Doroty Kaszyk.

Dla kogo polecane są szyny antybruksizmowe?

Szyny antybruksizmowe są zalecane dla osób, które cierpią na bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie i ściskanie zębów, najczęściej w czasie snu. Bruksizm jest jednym z najczęstszych zaburzeń czynnościowych narządu żucia i dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często towarzyszy stanom lękowym, stresowi, a także chorobom układu oddechowego, nerwowego oraz mięśniowego.

Szyny antybruksizmowe relaksacyjne wykonywane są w specjalistycznych placówkach, takich jak np. Pracownia Protetyczna Doroty Kaszyk w Krakowie. Przed opracowaniem szyny, protetyk wykonuje precyzyjne wyciski uzębienia pacjenta, na podstawie których przygotowuje indywidualną szynę. W przypadku pacjentów mających problemy z mięśniami twarzy i szyi protetyk przeprowadza również badania diagnostyczne, aby dopasować szynę do potrzeb pacjenta. Po wykonaniu szyny antybruksizmowej protetyk upewnia się, że jest ona odpowiednio dopasowana do uzębienia pacjenta i działa efektywnie.

Jak działają szyny antybruksizmowe?

Szyny antybruksizmowe działają jako bariera między zębami, co zmniejsza nacisk i tarcie między nimi. Szyny te są wykonane z elastycznego, przezroczystego tworzywa i dopasowywane do uzębienia pacjenta. Dzięki temu, że fachowcy z Pracownii Protetycznej Doroty Kaszyk opracowują je w sposób indywidualny, zapewniają one maksymalny komfort noszenia. Szyny antybruksizmowe są miękkie i elastyczne, przez co szczególnie poleca się je osobom, które mają problemy z mięśniami twarzy oraz szyi.

Szyny relaksacyjne są zazwyczaj noszone przez noc, ale w zależności od potrzeb mogą być stosowane także w ciągu dnia. Nie tylko zmniejszają nacisk i tarcie między zębami, ale również zapobiegają uszkodzeniom szkliwa, zmniejszają ból stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni twarzy i szyi. Dzięki temu stosowanie szyn antybruksizmowych może poprawić jakość snu oraz komfort życia osoby cierpiącej na bruksizm.