Celem zobrazowania stanu zdrowia, budowy i wielkości narządów, czy też ewentualnych nieprawidłowości w ich rozwoju, należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne np. w Pracowni RTG i USG Sp. z o.o. w Gorlicach. Jak często i jakie obszary naszego ciała należy poddawać profilaktycznym zabiegom USG? Na czym polega badanie ultrasonograficzne i co pomoże ustalić?

Na czym polega USG jamy brzusznej?

Badanie USG — badanie ultrasonograficzne jest rodzajem badania wykonywanym z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury do diagnostyki obrazowej zwanej ultrasonografem, przeprowadzanym na zalecenie lekarza rodzinnego lub konkretnego specjalistę jak dentysta, chirurg, naczyniowec np. w pracowni Stanisława Korpackiego Pracownia RTG i USG sp. z o.o. Badanie to uwidacznia budowę wewnętrzną tkanek, dzięki czemu umożliwia wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. USG pozwala również na ocenę wielkości, rodzaju oraz charakteru danej zmiany. Z informacji od specjalisty ze wspomnianej pracowni w Gorlicach wynika, że pozwala ono wykryć wady anatomiczne w tkankach, nieprawidłowości w ich budowie, łącznie z guzkami, mięśniakami czy też torbielami. Badanie ultrasonografem uwidoczni stany zapalne, zmiany nowotworowe, obecność patologicznego płynu w jamie ciała, jak również zrosty i blizny po operacjach chirurgicznych.

Jak często poddawać się badaniu USG jamy brzusznej?

Badania ultrasonograficzne, jak podpowiada nam specjalista z gabinetu Stanisława Korpackiego, która w przeprowadzaniu usług diagnostycznych specjalizuje się od 2001 roku, do poddania się USG powinna zachęcić nas żółtaczka, mogąca oznaczać chorobę wątroby, długotrwałe zaparcia lub biegunki, nawracające kolki u dzieci, poważne urazy jamy brzusznej, powiększenia obwodu brzucha i napięcia w jamie brzusznej. Zgodnie z informacjami uzyskanymi we wspomnianej pracowni, badanie USG jamy brzusznej — w celach profilaktycznych wykonuje się średnio raz na 2 lata, choć dajmy na to USG piersi po 30-stce i powinno być wykonywane co roku, a po ukończeniu 40 roku życia nawet co 6 miesięcy.