Słuch to bez wątpienia jeden z najważniejszych zmysłów. Niestety z czasem ulega pogorszeniu. Jednak wbrew wszelkim przekonaniom, nie jest to problem, tylko osób w podeszłym wieku. Niedosłuch to choroba, która dotyka również dzieci i dorosłych, a jej przyczyny mogą być naprawdę różne. Warto więc dowiedzieć się, jak należy postępować, w momencie, gdy pojawią się pierwsze oznaki świadczące o utracie słuchu.

Jakie są objawy ubytku słuchu?

Wiele osób często lekceważy problem niedosłuchu. Niektórzy uważają, że to tylko chwilowe i z pewnością wszystko jest w porządku. Widząc jednak u siebie lub bliskich osób pierwsze potencjalne objawy należy udać się na badanie słuchu do specjalisty. Jest to niezwykle ważne, gdyż leczenie trzeba rozpocząć jak najszybciej, aby wszystko mogło wrócić do normy. Warto także wiedzieć, że do najczęstszych symptomów można zaliczyć:

  • Problemy w prowadzeniu rozmów w głośnym otoczeniu,
  • szumy i dzwonienie w uszach,
  • zwiększanie głośności w urządzeniach,
  • proszenie rozmówcy o powtórzenie danego zdania,
  • uczucie zmęczenia po długich rozmowach,
  • wrażenie, że wszystkie dźwięki w otoczeniu są cichsze niż zazwyczaj.

Czym właściwie jest niedosłuch?

Niedosłuch to tak naprawdę nic innego, jak ubytek słuchu, który przekłada się na obniżoną zdolność odbierania różnych dźwięków. Oczywiście nie u każdego utrata słuchu wygląda tak samo. Wyróżnia się kilka stopni niedosłuchu — od łagodnego ubytku, przez umiarkowany i poważny, aż po głęboki ubytek słuchu. Objawy wraz z każdym kolejnym stopniem są coraz bardziej odczuwalne i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jest kilka rodzajów niedosłuchu, a jednym z nich jest, niedosłuch starczy. Jak można się domyślić, dotyczy on osób w starszym wieku. W tym przypadku przyczyną problemów ze słuchem jest po prostu sam proces starzenia się organizmu. Zupełnie inny jest natomiast niedosłuch przewodzeniowy, który związany jest ze zmianami w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Należ zaznaczyć, że jest jeszcze niedosłuch odbiorczy oraz mieszany.

Jakie są przyczyny niedosłuchu?

Jest naprawdę wiele różnych czynników, które mogą spowodować niedosłuch. Oczywiście najpopularniejszy i wszystkim dobrze już znany, to starzenie. W niektórych przypadkach ubytek słuchu może być wadą wrodzoną. Narząd słuchu ulega także pogorszeniu, jeżeli przebywa się przez długi czas w głośnym miejscu. Dlatego też problemy u niektórych osób mogą być spowodowane pracą w złych warunkach. Do mniej oczywistych przyczyn niedosłuchu zalicza się, chociażby:

  • Nowotwory,
  • zatkanie przewodu woskowiną lub innym ciałem obcym,
  • uszkodzenie błony bębenkowej,
  • udar mózgu,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • chorobę Meniere'a.

Leczenie niedosłuchu i aparaty słuchowe

Ubytki słuchu można leczyć na wiele różnych sposobów. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka przyczyna kryje się za niedosłuchem. Właśnie dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza specjalisty, który z pewnością doradzi, jakie metoda leczenia będzie najskuteczniejsza w danym przypadku.

W wielu sytuacjach problemy ze słuchem można skutecznie i szybko wyleczyć. Niektórzy jednak muszą zdecydować się na aparaty słuchowe. Te małe urządzenia wzmacniają odbierane dźwięki, co pozwala ponownie normalnie słyszeć i rozumieć inne osoby. Należy jednak pamiętać, że aparat słuchowy można kupić dopiero po konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi badania oraz dopasuje odpowiednie urządzenie. Warto więc skorzystać z profesjonalnych usług. Dobrym wyborem będzie firma protetyczna Audiolux. Oferta obejmuje kompleksowe badania i diagnostykę zaburzeń słuchu oraz sprzedaż aparatów słuchowych. Każdy pacjent może liczyć na profesjonalną pomoc i najlepszy sprzęt w atrakcyjnej cenie.