W przypadku dzieci wiele schorzeń nie daje objawów przez dłuższy czas. Tylko profilaktyczne badania krwi wykonywane regularnie mogą wykazać chorobę, o której nikt nie miałby pojęcia. Na badania najczęściej wysyła kompetentny lekarz pediatra, który zna datę poprzedniego skierowania, jakie wydał. Oczywiście możesz także skorzystać z prywatnego laboratorium medycznego, wtedy badanie wykonujesz bez skierowania, kiedy tylko chcesz!

Najważniejsze badania profilaktyczne u dzieci

Przede wszystkim każdy pediatra powinien wysłać swojego małego pacjenta na badanie krwi, kiedy podejrzewa u niego anemię. Ponadto, jeśli dziecko wykazuje różne niepokojące symptomy, nie ma apetytu, często łapie przeziębienia i inne z pozoru niegroźne choroby. Są jednak specjalistyczne badania diagnostyczne, które powinny być wykonywane regularnie i profilaktycznie w celu kontroli stanu zdrowia dziecka, nawet bez jakichkolwiek objawów - jakie to badania?

  1. Morfologia - w oparciu o liczbę i wygląd różnych komórek krwi można sprawdzić, czy dziecko nie ma anemii (niedokrwistości), nie ma zaburzeń krzepnięcia krwi, nie cierpi na niedobór odporności, czy aktualnie przechodzi lub przeszło infekcje wirusowe. Laboratoria diagnostyczne mają różne normy poszczególnych komórek krwi, których nie warto interpretować samodzielnie, szczególnie w przypadku dzieci. Warto wtedy postawić na sprawdzonego pediatrę, między innymi z przychodni Silva S.C.
  2. Badanie moczu - o nim również nie można zapomnieć. Obok krwi to podstawowe i zalecane przez wszystkie poradnie pediatryczne badanie. Podpowie, w jakim stanie są nerki i czy aktualnie dziecko nie przechodzi stanu zapalnego układu moczowego. 
  3. CRP, czyli białko C-reaktywne - jego stężenie może wskazać lekarzowi, czy dziecko aktualnie nie przechodzi infekcji (jeśli wartość jest podwyższona). Wyniki CRP często stosuje się także w przypadku sprawdzania efektów leczenia w trakcie długotrwałego zakażenia organizmu. 
  4. Witamina D i wapń występujące głównie w kościach. To ich poziom we krwi pozwoli postawić odpowiednią diagnozę lekarzowi w przypadku jakichkolwiek chorób kości. Co więcej, przy regularnym wykonywaniu badań można już na wczesnym etapie wykryć chorobę i rozpocząć leczenie, co mocno zwiększa szansę na całkowite wyleczenie młodego Pacjenta.
  5. IgE całkowite - badanie, które ma na celu wykrycie jakichkolwiek chorób atopowych i nieatopowych. Jeżeli stężenie IgE we krwi jest wysokie, Twoje dziecko prawdopodobnie jest podatne na jakiś alergen. W celu wykrycia problemu należy wykonać pogłębione badania alergologiczne.

Regularne badania krwi mogą umożliwić szybsze stawianie diagnozy i skuteczniejsze leczenie

Nie da się ukryć, że szybka diagnoza i wprowadzenie konkretnego leczenia na wczesnym etapie każdej choroby ma spory wpływ na jego skuteczność. Dlatego tak ważne jest wykonywanie podstawowych badań krwi. Kosztuje to niewiele, często jest darmowe za sprawą ubezpieczenia, jeśli lekarz rodzinny wyda skierowanie na takie badania. Jakie są najczęstsze choroby, które mogą zostać wykryte podczas profilaktycznego badania krwi? Przede wszystkim anemia, czyli niedokrwistość, ale także choroby kości powodujące wady postawy u dzieci, aktualny stan zapalny, czy problem z krzepliwością krwi.