Badania pokazują, że aż 3 mln Polek nie chodzi do ginekologa. 27% pań po raz pierwszy zgłasza się na wizytę do tego specjalisty dopiero po to, by potwierdzić ciążę. To przerażające dane, zważywszy na fakt, że Polska od wielu lat ma jedną z najgorszych w Europie statystyk, jeśli chodzi o zachorowalność i śmiertelność z powodu raka szyjki macicy i piersi. Kiedy należy umówić się na pierwszą konsultację ginekologiczną? Jakie badania profilaktyczne trzeba wykonywać regularnie?

Kiedy należy zgłosić się do ginekologa po raz pierwszy?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na pierwszą wizytę u ginekologa należy zgłosić się między 12 a 15 rokiem życia. Zwykle jest to czas, w którym u dziewczynek pojawia się pierwsza miesiączka. To naturalne, że konieczność rozebrania się przed obcą osobą może budzić u nastolatek skrępowanie i wstyd. Dlatego też tak ważne jest znalezienie sprawdzonego specjalisty, który w kontakcie z młodą pacjentką wykaże się zrozumieniem, delikatnością i empatią. Jeśli wrażenia po pierwszej wizycie u ginekologa będą pozytywne, istnieje duża szansa na to, że pacjentka nie będzie unikać takich spotkań w przyszłości. Specjaliści zalecają, by każda kobieta przynajmniej raz w roku zjawiła się na kontrolnej wizycie ginekologicznej. Rutynowa wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, następnie lekarz przechodzi do badania ginekologicznego, w czasie którego badane są zewnętrzne i wewnętrzne narządy rodne. Badanie jest bezbolesne, lecz może sprawiać chwilowy dyskomfort. Uzupełnieniem konsultacji powinno być również badanie piersi.

Kobiece badania profilaktyczne

Jak informuje specjalista z NZOZ Gemini w Krakowie – rak szyjki macicy i rak piersi to choroby, które są diagnozowane u coraz młodszych kobiet. Wczesne wykrycie obu tych nowotworów daje pacjentkom dużą szansę na pełny powrót do zdrowia. Podstawowy zakres profilaktyki ginekologicznej obejmuje cytologię i USG piersi. Cytologię wykonuje się u kobiet, które ukończyły 25. rok życia. Badanie powinno być powtarzane każdego roku. Polega ono na ocenie mikroskopowej komórek nabłonka pobranych z szyjki macicy. Obecnie wykonuje się cytologię konwencjonalną lub cytologię jednowarstwową na podłożu płynnym LBC. Ta druga charakteryzuje się większą dokładnością, dlatego można wykonywać ją rzadziej – co dwa lata. Jeśli chodzi o USG piersi, to pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. roku życia, a następne – co rok. USG piersi ma na celu wykrycie wszelkich zmian w obrębie sutków. Oprócz tego każda kobieta, raz w miesiącu, powinna wykonywać samobadanie piersi. Dojrzałe pacjentki muszą pamiętać również o mammografii. Pierwsza powinna odbyć się już po 40. roku życia, chyba że lekarz zleci ją wcześniej.