Na temat profilaktyki nowotworów z roku na rok na szczęście mówi się coraz więcej i głośniej. Rak to choroba, która odbiera zdrowie i życie milionom ludzi, jednak wielu takim przypadkom można zapobiegać. Wczesne wykrycie zmian i diagnostyka może zwiększyć szanse na powrót do zdrowia, dlatego tak istotne jest, by każdy był w pełni świadomy tego problemu. O profilaktyce nowotworów piersi i ważnej kwestii, jakiej jest samobadanie, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą lekarza chirurga i onkologa Lechosława Namysła.

Czynniki ryzyka nowotworu piersi

Niestety nie ma złotej i jednej zasady, która mówiłaby, kiedy na pewno jesteśmy narażeni na zachorowanie, a co pozwoli nam go na pewno uniknąć. Mamy do czynienia jednak z pewnymi czynnikami ryzyka, czyli każdym narażeniem na okoliczność, sytuację, substancję lub zmienną, które mogą wpływać na szanse zachorowania.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że można uniknąć nawet do 50% nowotworów przez samą zmianę stylu życia, która obejmuje:

  • zdrowe odżywianie i utrzymywanie prawidłowej dla siebie wagi
  • regularną aktywność fizyczną
  • rzucenie palenia
  • ograniczanie spożywania alkoholu
  • ograniczanie stresu i utrzymanie czystości naszego środowiska.

Co więcej, do modyfikowalnych czynników ryzyka należy także otyłość, małodzietność, czy też antykoncepcja hormonalna. Częściej powinny badać się także kobiety, w których rodzinie występowały już nowotwory piersi.

Profilaktyka wtórna raka piersi

Profilaktyka ma na celu doprowadzenie do jak najwcześniejszego wykrycia i rozpoznania zmian nowotworowych. Zapewnia to dużo większe szanse na całkowite pozbycie się ich z organizmu. O ich skuteczności świadczą wysokie wyniki wczesnej wykrywalności zachorowań na raka piersi i niska umieralność w krajach o dobrze rozwiniętym poziomie opieki zdrowotnej, takich jak Dania lub Norwegia.

Podstawowa metoda, która nie wymaga dużego wysiłku ani kosztów to samobadanie. Lekarze zachęcają do praktykowania go przynajmniej raz w miesiącu. Można zrobić to samodzielnie lub z pomocą partnera. Cały proces zajmuje nie więcej niż kilka minut i dzieli się na dwa etapy. Pierwszym z nich jest oglądanie piersi, dzięki czemu można zauważyć zmiany patologiczne takie jak miejscowe odbarwienia lub zaczerwienienia, które nie są spowodowane otarciami, wycieki płynu z brodawki, owrzodzenie. Niepokojące powinny być też zmiany w wielkości pomiędzy piersiami.

Kolejny etap to badanie palpacyjne, czyli dotykowe. Poprzez dociskanie piersi palcami można wyczuć obecne w nich guzki i zgrubienia. Poleca się wykonywanie tego za pomocą dwóch palców przez wykonywanie okrężnych ruchów po całej powierzchni piersi. W wypadku zauważenia zmian zarówno na skórze, jak i pod nią, należy zwrócić się do specjalisty takiego jak chirurg onkolog Lechosław Namysł w celu weryfikacji niepokojących objawów.

Badania, które wykonuje się w celu profilaktyki i diagnostyki w gabinetach lekarskich to mammografia, usg oraz standardowe badanie podczas wizyty u ginekologa, czy też lekarza rodzinnego.