Ortodonci alarmują, że aż 80% wszystkich diagnozowanych przez nich wad zgryzu, to wady nabyte. Są one konsekwencją złych nawyków, które wykształcają się u dzieci w okresie niemowlęcym, żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym. Nawyki te zaburzają prawidłowy rozwój jamy ustnej. Do rozwinięcia się niektórych wad niechcący przyczyniają się również sami rodzice. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to dr n. med. Beatę Kaiser-Ziorkiewicz, która prowadzi swój Gabinet Ortodontyczny w Gdyni.

Czym jest profilaktyka ortodontyczna?

Profilaktyka ortodontyczna to zespół działań, które mają zapobiec rozwinięciu się wad zgryzu u dzieci. Należy ją wdrożyć już od pierwszych dni życia maluszka i restrykcyjnie przestrzegać jej zasad. Musimy pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Mogą one utrudniać dziecku rozwój mowy, stać się przyczyną częstych infekcji gardła lub nasilać namnażanie się bakterii próchnicowych, które zniszczą zęby mleczne. A to i tak tylko kilka przykładów. Wielu rodziców nie interesuje się rozwojem aparatu żucia swojego dziecka, dopóki w jamie ustnej nie pokaże się komplet zębów mlecznych. Często nawet ich zdrowie jest lekceważone, ponieważ „mleczaki i tak wypadną”. Tymczasem specjaliści zalecają, by pierwsza wizyta malucha u stomatologa dziecięcego lub ortodonty, odbyła się jeszcze przed ząbkowaniem lub najpóźniej przed ukończeniem pierwszego roku życia. Gabinet Ortodontyczny Beaty Kaiser-Ziorkiewicz jest w pełni przystosowany do odwiedzin małych pacjentów, a i jego właścicielka posiada wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w leczeniu najmłodszych.

Na czym polega profilaktyka ortodontyczna?

Profilaktyka ortodontyczna obejmuje wiele obszarów życia dziecka, które pozornie nie są ze sobą powiązane. Powinna być wpleciona w codzienną opiekę nad maluszkiem. Istotne jest to, jak trzymamy dziecko, jak je karmimy i układamy do spania. W czasie karmienia piersią maluch nie może być ułożony poziomo, gdyż hamuje to doprzedni wzrost żuchwy. Ponadto w takiej pozycji dziecku trudniej oddychać przez nos i przełykać pokarm. Jeśli chodzi o karmienie butelką, to zadbajmy o to, by smoczek miał kształt zbliżony do kobiecego sutka. Butelkę podajemy zawsze pod kątem 45 stopni względem ust dziecka. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że karmienie naturalne ma pozytywny wpływ na rozwój aparatu żucia, dlatego, jeśli to możliwe, nie warto z niego rezygnować. Pilnujmy też, by maluch nie ssał kciuka, a układając go do snu, zwróćmy uwagę na to, posłanie było płaskie i niezbyt miękkie. Zbyt wysoka poduszka spowoduje wsuwanie się górnej wargi między wały dziąsłowe, a zbyt niska – może przyczynić się do przesuwania się żuchwy do tyłu. Starsze dziecko należy edukować z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej. Można to robić poprzez zabawę. Maluch musi szczotkować zęby dwa razy dziennie i regularnie odwiedzać stomatologa. Nie można też dopuścić do sytuacji, by zęby mleczne zostały objęte próchnicą. Chore mleczaki trzeba leczyć, ponieważ odpowiadają między innymi za prawidłowy rozstaw zębów stałych. Oczywiście na skuteczną profilaktykę ortodontyczną składa się o wiele więcej działań. Część z nich powinna mieć spersonalizowany charakter, lecz w tym celu trzeba najpierw skonsultować dziecko u ortodonty. Gabinet Ortodontyczny w Gdyni zaprasza do współpracy!