Jacek Magnowski prowadzi swój Gabinet Ginekologiczny we Włocławku przy ulicy Przedmiejskiej 13/15. To doświadczony specjalista, który z dużym zaangażowaniem podchodzi do diagnozowania i leczenia swoich pacjentek. Ginekolog ogromny nacisk kładzie na profilaktykę raka szyjki macicy, na którego rocznie umiera około 1,6 tys. Polek. To dwa razy więcej niż w innych krajach europejskich. W jaki sposób panie mogą zadbać o swoje zdrowie intymne?

Kilka faktów na temat szyjki macicy

Szyjka macicy zlokalizowana jest w dolnym odcinku wewnętrznych narządów płciowych kobiety. Jej zadaniem jest podtrzymywanie ciężarnej macicy, ponadto pełni ona istotną rolę w całym mechanizmie porodu. Szyjka macicy składa się z części pochwowej i brzusznej, a zbudowana jest z tkanki łącznej i mięśniowej, z czego część pochwowa pokryta jest jeszcze wielowarstwowym nabłonkiem płaskim. To właśnie tam najczęściej rozwija się nowotwór złośliwy.

Wywołuje go onkogenny wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Taka infekcja może przytrafić się każdej aktywnej seksualnie kobiecie, jednak w większości przypadków organizm potrafi poradzić sobie ze szkodliwym patogenem. Tylko u niektórych pacjentek dochodzi do zapoczątkowania procesu nowotworowego. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na raka szyjki macicy, ale zajmuje jedno z najwyższych miejsc w Europie, jeśli chodzi o umieralność kobiet na ten rodzaj nowotworu. Wszystko przez to, że zaledwie 27% Polek regularnie wykonuje badanie cytologiczne.

Cytologia – badanie, które ratuje życie

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna przynajmniej raz w roku wykonać badanie cytologiczne. Polega ono na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy przy pomocy specjalnej szczoteczki. Następnie próbkę rozmazuje się na szkiełku laboratoryjnym, utrwala płynem i wysyła do analizy laboratoryjnej. W przypadku cytologii płynnej analizie poddawana jest cała szczoteczka, co zwiększa dokładność badania. W Gabinecie Ginekologicznym Jacka Magnowskiego można wykonać zarówno zwykłą, jak i płynną cytologię w przystępnej cenie.

Specjalista zaleca to badanie wszystkim swoim pacjentkom i chętnie edukuje je w zakresie profilaktyki chorób kobiecych. Podczas konsultacji ginekologicznej lekarz wykonuje także USG przezpochwowe, które pozwala ocenić stan jajników, jajowodów i macicy. Jacek Magnowski postrzegany jest przez pacjentki jako sympatyczny, delikatny i rzeczowy ginekolog. Charakteryzuje go także punktualność i dbałość o wysoką jakość opieki medycznej. Zapraszamy do odwiedzenia Gabinetu Ginekologicznego przy ulicy Przedmiejskiej wszystkie mieszkanki Włocławka, które poszukują sprawdzonego ginekologa, który zadba o ich zdrowie intymne.