Ciąża to wyjątkowy okres, w którym konieczne jest nie tylko dbanie o zdrowie we własnym zakresie, ale też odbywanie regularnych konsultacji z ginekologiem. Lekarz musi być przede wszystkim wsparciem, ale również źródłem niezbędnej wiedzy i zaleceń odnośnie funkcjonowania w ciąży. Czym zatem dokładnie powinny kierować się kobiety spodziewające się dziecka przy wyborze ginekologa?

Warto postawić na specjalistę

Kwalifikacje w przypadku lekarza-ginekologa są niezwykle istotne i dają możliwość dopasowania optymalnych rozwiązań m.in. dla kobiet będących w ciąży. Stan ten wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań, w tym chociażby kontrolowania wielkości płodu poprzez realizację specjalistycznych pomiarów. Dobrze jest zatem postawić na gabinet, który prowadzony będzie przez ginekologa z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą. Jednym z takich specjalistów jest dr n. med. Beata Makowska, która jest w stanie zająć się prowadzeniem ciąży, ale też m.in. profilaktyką szyjki macicy, leczeniem zaburzeń hormonalnych czy diagnostyką niepłodności.

Przyjazny gabinet, w którym kobietę w ciąży przyjmować będzie wykwalifikowany ginekolog, to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na przeprowadzony przez specjalistę wywiad lekarski. Powinien być on bowiem bardzo szczegółowy, co pozwoli ginekologowi na lepsze poznanie stanu zdrowia pacjentki oraz jej stylu życia. Nierzadko okazuje się, że konieczne jest zlecenie dodatkowych badań, które pozwolą lepiej kontrolować stan płodu oraz zdrowie samej pacjentki. Co jeszcze powinien zaoferować renomowany ginekolog zajmujący się prowadzeniem ciąży?

Kontakt w gabinecie i poza nim

Z ginekologiem prowadzącym ciążę pacjentka powinna być w stałym kontakcie. Oznacza to jednak nie tylko dostępność lekarza w gabinecie podczas konsultacji, ale również możliwość zasięgnięcia pomocy telefonicznie poza wizytami. Takie rozwiązanie proponowane przez dobrego ginekologa zapewni spokój i komfort pacjentce, co szczególnie w ciąży jest niezwykle istotne i pozwala zredukować stres i niepokój. Dobrze zwrócić również uwagę na wyposażenie gabinetu ginekologicznego.

Powinien być on przystosowany do realizacji poszczególnych badań, w tym m.in. popularnego USG. Badanie ultrasonografem przeprowadza się w przypadku większości ciąż kilkukrotnie. Niekiedy może być to szczególnie potrzebne, np. w sytuacji, kiedy niezbędna jest dokładna ocena masy płodu. Ginekolog prowadzący ciążę powinien zatem być przede wszystkim profesjonalistą, ale i wsparciem dla pacjentki – zarówno podczas konsultacji w gabinecie, jak i poza wizytami.