Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, znana również pod nazwą testu wysiłkowego, jest badaniem, którego celem jest zdiagnozowanie przyczyn bólów w klatce piersiowej, określenie rokowania pacjenta po przebytym zawale serca lub ocenę efektywności prowadzonego leczenia niewydolności serca. Jest ono niedrogie, nieinwazyjne oraz proste w wykonaniu. Rzetelność uzyskanych wyników warunkuje profesjonalizm kardiologa oraz jakość sprzętu do EKG.

Profesjonalne badanie elektrokardiograficznej próby wysiłkowej w Prywatnym Gabinecie Lekarskim Lek Sławomir Dwojak

W trakcie badania pacjent z przyklejonymi na klatce piersiowej elektrodami wykonuje wysiłek na ergometrze lub na bieżni. W czasie próby wysiłek fizyczny, który wykonuje pacjent, jest stopniowo zwiększany. W czasie trwania testu wykonuje się badanie elektrokardiograficzne, znane jako EKG, dzięki przyczepionym elektrodom. Pomimo prostoty testu, wymagane jest doświadczenie i wiedza kardiologa. Rzetelne usługi świadczą takie placówki, jak np. Prywatny Gabinet Lekarski Lek Sławomir Dwojak.

Podczas wysiłku fizycznego następuje wzrost zapotrzebowania na tlen, co organizm wyrównuje, zwiększając przepływ krwi przez naczynia wieńcowe (naczynia zaopatrujące serce w krew). U pacjenta, który zmaga się z niewydolnością tego przepływu po przekroczeniu pewnego poziomu wysiłku, nie występuje już możliwość dalszej kompensacji wysiłku fizycznego i uwidaczniają się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego.

Jednostki stosowane w elektrokardiografii

Wielkość wysiłku, jaki został wykonany przez badanego, określa się w różnych jednostkach. Wszystko zależy od tego, czy pacjent jeździł na rowerze stacjonarnym, czy chodził na bieżni. Jeśli elektrokardiograficzna próba wysiłkowa wykonywana była na ergometrze, wynik przedstawiony będzie w watach, natomiast w przypadku bieżni wykorzystywane są jednostki metaboliczne (MET). Dobry specjalista poza pokazanie, wytłumaczy testowanemu otrzymany wynik. Warto wiedzieć, że jeden MET odpowiada spoczynkowemu zużyciu tlenu i ma wartość 3,5 ml/kg mc./min.