Elektroencefalografia, czyli badanie EEG, to jedna z najstarszych, a zarazem niezwykle przydatnych metod diagnozowania różnorodnych schorzeń mózgu. Pomimo upływu lat i rozwoju nowych technik medycznych, EEG wciąż pozostaje ważnym narzędziem w rękach lekarzy i naukowców. W niniejszym artykule przedstawiamy przebieg tej metody stosowanej w pracowni Grażyny Lasińskiej-Grąckiej w Toruniu.

Zastosowanie badania EEG w diagnostyce chorób mózgu

Mimo że elektroencefalografia jest jedną z najstarszych metod diagnostycznych, wciąż pozostaje niezwykle użyteczna w praktyce medycznej. Współczesne modele elektroencefalografów są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co pozwala na jeszcze precyzyjniejsze badania fal mózgowych. Dzięki temu lekarze mogą szybciej i pewniej diagnozować różne schorzenia mózgu oraz ocenić skuteczność leczenia.

Ponieważ badanie EEG jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, może być stosowane u pacjentów będących we wczesnych etapach diagnozy czy też u dzieci, u których inne metody diagnostyczne (np. rezonans magnetyczny) mogą być utrudnione lub wręcz niemożliwe do wykonania. Wykorzystywane jest w celu diagnostyki oraz eliminacji różnych schorzeń mózgu. Zalicza się do nich przede wszystkim napady padaczkowe, stany splątania, urazy czaszkowo-mózgowe, guzy mózgu, zakażenia czy też choroby zwyrodnieniowe, zaburzenia metaboliczne wpływające na mózg, zaburzenia snu oraz zaburzenia świadomości. Ponadto elektroencefalografia może być używana do potwierdzenia śmierci mózgu u pacjentów w śpiączce.

Przebieg badania EEG

Badanie elektroencefalograficzne rozpoczyna się od aplikacji specjalnego żelu na skórę głowy pacjenta. Następnie zakładany jest czepek z elektrodami, których zadaniem jest rejestrowanie aktywności fal mózgowych. Aby uzyskać odpowiednią jakość sygnału, elektrody muszą być dobrze przylegać do skóry głowy – dlatego też używa się wspomnianego żelu.

W trakcie badania w pracowni EEG Grażyny Lasińskiej-Grąckiej pacjent pozostaje w pozycji siedzącej przez około 20 minut. Ważne jest, aby zachować całkowitą nieruchomość oraz mieć zamknięte oczy. Tylko w ten sposób można uzyskać prawidłowy zapis aktywności mózgu i uniknąć zakłóceń powstałych na skutek ruchów mięśni czy mrugania powiek. Jeśli lekarz podejrzewa zaburzenia snu u pacjenta, badanie może być także przeprowadzone podczas snu.

Interpretacja wyników badań wymaga wiedzy i doświadczenia specjalisty, który na podstawie analizy fal mózgowych jest w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski dotyczące stanu zdrowia pacjenta.