To, co sobie cenimy najbardziej, to szerokie spektrum usług medycznych w jednej przychodni oraz empatię i rzetelną opiekę lekarską. Lekarz internista powinien raz na jakiś czas, skierować nas na badania laboratoryjne, a w przypadku podejrzenia choroby, na specjalistyczne badania. Dzięki takiemu podejściu medyk zawsze w porę wykryje chorobę i zapobiegnie jej rozwojowi.

Badania w przychodni lekarskiej.

Lekarz internista w przychodni powinien co kilka miesięcy profilaktycznie skierować nas na badania laboratoryjne, dla potwierdzenia stanu naszego zdrowia. Jeśli wyniki będą niepokojące, wówczas lekarz kieruje nas do specjalisty, by w porę zapobiec rozwojowi chorób, w tym raka. Wcześniej zdiagnozowany nowotwór jest uleczalny. Podstawowe badania wykonamy w wielu placówkach medycznych np. w NZOZ Przychodnia Piastowska. Mamy możliwość wyboru ośrodka zdrowia, więc sprawdźmy, który z nich zatrudnia lekarzy, którzy kierują się przede wszystkim dobrem pacjenta. W przychodni powinniśmy mieć możliwość zrobienia także: USG.

Podstawowe badania.

Lekarz rodzinny dla dobra pacjenta powinien zlecać badania kontrolne, a szczególnie wtedy, gdy sygnalizujemy ból. W zakres podstawowych badań wchodzi:

  • morfologia – pozwala określić ogólny stan zdrowia. Badanie sprawdza poziom poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. Ważna jest nie tylko ich ilość, ale również objętość, kształt, a w przypadku krwinek czerwonych – zawartość hemoglobiny transportującej tlen;
  • badanie ogólne moczu – pozwala ocenić parametry moczu jak: barwę, PH i odczyn. Badanie pokazuje czy w moczu nie znajduje się np.: białko, glukoza, barwniki żółciowe, ciała ketonowe, czerwone i białe krwinki, fosforany, moczany i bakterie;
  • glukoza – kontrola stężenia glukozy pozwala wykryć cukrzycę. Takie badanie powinno się wykonywać profilaktycznie;
  • próby wątrobowe – badania pozwalają na wczesną diagnostykę chorób wątroby czy stanu uszkodzenia wątroby,
  • badanie tarczycy  -  test TSH jest wykonywany na podstawie próbki krwi. Badanie pozwala wykryć problemy z tarczycą nawet gdy nie ma jeszcze charakterystycznych objawów;
  • badanie OB  -  jest badaniem podstawowym, które wykorzystywane jest w celu ustalenia, czy w organizmie jest stan zapalny i by monitorować jego przebieg.

Badanie USG.

USG jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz zobaczy wielkość i kształt narządów wewnętrznych. Jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w celach diagnostycznych, w celu oceny stanu organizmu pacjenta i podjęciu decyzji o dalszym leczeniu. Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG jest diagnostyka rozmaitych zmian chorobowych i wykrycie: guzów, mięśniaków, torbieli oraz zmian pourazowych. Badanie USG przeprowadza się także, by sprawdzić, jakie nastąpiły rezultaty leczenia i czy kolejne kroki muszą opierać się na dalszej kuracji, czy wystarczą działania profilaktyczne. Badanie jest przeprowadzane bezpłatnie w wielu przychodniach. Często jest długi czas oczekiwania na ultrasonografię.