Włosy na głowie nie rosną w sposób ciągły. Każdy z nich przechodzi przez cykl składający się ze wzrostu, inwolucji oraz spoczynku, po czym włos wypada i jego miejsce zastępuje nowy. Niestety w wyniku chorób, stresu czy niedoborów składników odżywczych, wypadanie włosów zaczyna odbiegać od normy, a problem ten dotyka często osób przed 30. rokiem życia. Jaka jest geneza łysienia plackowatego i jak mu zaradzić?

Przyczyny łysienia plackowatego

Łysienie plackowate jest autoimmunologiczną chorobą zapalną, polegającą na uszkodzeniu mieszków włosowych, co skutkuje nie tylko wypadaniem włosów, ale również widocznymi plamami - stąd też jej nazwa. Niestety środowisko medyczne dalej nie wie, jaka jest dokładna przyczyna chorób autoimmunologicznych, choć w przypadku łysienia plackowatego do wystąpienia problemu może przyczyniać się również genetyka oraz stres połączony z trudnymi stanami emocjonalnymi.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Leczenie łysienia jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Pierwszym krokiem jest jednak zawsze prawidłowa diagnostyka, z której można skorzystać m.in. w gabinecie dermatologii i kosmetyki lekarskiej Dermina zlokalizowanym w Strzelcach Opolskich. Po postawieniu diagnozy możliwe jest podjęcie prawidłowego leczenia, które zazwyczaj obejmuje korzystanie z oferty zabiegów takich jak terapia fotodynamiczna.

Na czym polega terapia fotodynamiczna?

Terapia fotodynamiczna jest metodą leczniczą opierającą się na zastosowaniu światłoczułych substancji. Zazwyczaj korzysta się z niej przy leczeniu nowotworów oraz stanów przednowotworowych, a także radzeniu sobie z chorobami skóry, w tym w określonych sytuacjach również łysienia plackowatego. Technika ta jest dobrze tolerowana i daje znakomite efekty dodatkowo przy zmianach trądzikowych oraz w leczeniu brodawek wirusowych i kłykcin kończystych. Do zalet terapii fotodynamicznej należy również wysokie bezpieczeństwo oraz możliwość wielkokrotnego stosowania (nie ma ryzyka kumulowania się w organizmie toksycznych substancji).

Poza terapią fotodynamiczną, w leczeniu łysienia plackowatego pomaga również terapia UVA/UVB/PUVA, z której także można skorzystać w gabinecie Dermina. Prowadzi ona do zatrzymania wypadania włosów oraz wzmocnienia włosów rosnących. Nie ma ona ponadto skutków ubocznych, poza drobnymi podrażnieniami, które najczęściej znikają po zaledwie kilku godzinach. Metoda ta nie może być stosowana w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz przy nadwrażliwości na światło. W przypadku diagnostyki i leczenia wypadania włosów, najlepiej skontaktować się z dermatologiem.