Jeśli na ostatnich badaniach laboratoryjnych cukier wyszedł za wysoko, warto zgłosić się z wynikami do odpowiedniego lekarza. Diabetolog to specjalista od monitorowania poziomu glukozy we krwi. Podczas konsultacji diabetologicznych będzie on w stanie ocenić skalę zagrożenia cukrzycą i skierować pacjenta na wykonanie dalszej diagnostyki. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u diabetologa?

Kim jest diabetolog?

Coraz więcej osób zgłasza się do przychodni ze zbyt wysokim cukrem w krwiobiegu. Pacjenci często czekają ze zgłoszeniem się do specjalisty do ostatniej chwili, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Diabetolog to lekarz zajmujący się rozpoznaniem, leczeniem i profilaktyką tej groźnej choroby cywilizacyjnej. Na podstawie wykonanych badań laboratoryjnych jest w stanie sklasyfikować stopień zaawansowania schorzenia, diagnozując cukrzycę typu pierwszego lub drugiego. Nieleczone mogą prowadzić do śmierci. Jeśli zauważy się u siebie takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, częstomocz, nadmierne pragnienie i spadek wagi, należy niezwłocznie udać się do diabetologa.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u diabetologa?

Przed spotkaniem u diabetologia w Zakładzie Opieki Zdrowotnej ASYMED należy najpierw przyszykować odpowiednią dokumentację, która usprawni diagnostykę. Do lekarza powinno się zabrać aktualne wyniki badań laboratoryjnych oraz karteczkę z wypisanymi ewentualnymi chorobami przewlekłymi i przyjmowanymi lekami.

Na kilka dni przed pójściem do specjalisty warto również regularnie mierzyć cukier za pomocą glukometru. Pomiary trzeba robić codziennie o różnych porach. Ważne, aby pierwszy z nich był zawsze wykonywany na czczo.

Dobrym pomysłem jest także systematyczne monitorowanie wagi. Temat diety jest omawiany podczas wizyty, dlatego należy prowadzić dzienniczek, w którym zapisuje się dzienne spożywanie pokarmów oraz aktualną masę ciała. Z tak dokładnie przygotowaną dokumentacją, można śmiało wybrać się na spotkanie z lekarzem diabetologii.