Niewłaściwe nawyki żywieniowe, ale także inne czynniki, wpływają na pojawienie się nadwagi lub nawet otyłości. W takiej sytuacji niezbędne jest odpowiednie leczenie, które pozwoli zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej i poprawić pracę całego organizmu. Rozwiązaniem jest m.in. psychodietetyka. Jest to dziedzina, która łączy ze sobą dietetykę oraz psychologię – co właściwie mają ze sobą wspólnego?

Czy rozmaite diety są skuteczne w walce z nadwagą?

W większości przypadków osoby chcące schudnąć poszukują gotowych rozwiązań w postaci specjalnych diet. Są to ułożone już jadłospisy, w których eliminuje się poszczególne produkty odpowiadające według autora za szybsze nabieranie masy. Kluczowe jednak okazują się złe nawyki żywieniowe. Jedzenie w pośpiechu, spożywanie posiłków krótko przed snem i zbyt wysoka podaż węglowodanów to najczęstsze powody nie tylko nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również złego samopoczucia.

Stosowanie diet może pomóc na krótką metę, po czym następuje tzw. efekt jo-jo, czyli ponowny wzrost wagi. Ponadto jadłospisy przygotowane dla osób chcących się odchudzić są przeważnie monotonne i opierają się na ogólnych zasadach żywienia. Każda dieta powinna być jednak dopasowana indywidualnie do osoby z nadwagą, po uprzednim przeanalizowaniu jej wyników badań, np. morfologii. Nieco inne podejście preferowane jest w psychodietetyce. Ocenie w tym wypadku podlega znacznie więcej czynników niż tylko sposób odżywiania się pacjenta. Jak wygląda taka terapia?

Dlaczego warto postawić na psychodietetykę?

Różne diety mogą być zatem skuteczne, jednak większość z nich działa na krótką metę. Ponadto monotonny jadłospis jest przyczyną ogólnej niechęci do tracenia kilogramów i spadku nastroju. Psychodietetyka natomiast opiera się na dokładnym poznaniu problemu. Leczenie w tym zakresie można podjąć w pracowni psychoterapii Kuferek. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem, poznając jego tradycje i nawyki żywieniowe nie tylko na co dzień, ale też preferencje rodzinne w tym zakresie.

Ważną częścią terapii w psychodietetyce jest analizowanie możliwych źródeł nadmiernego spożywania posiłków. Terapeuta opracuje strategie walki ze stresem, wskaże możliwości zmian, jakie może wprowadzić pacjent w swoim życiu. W połączeniu z efektywnym spędzaniem czasu wolnego oraz utrzymaniem nowych nawyków psychodietetyka jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z nadwagą lub otyłością. W ten sposób poznajemy bowiem nie tylko nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ale ich przyczyny – często głęboko ukryte i wymagające dogłębnej analizy psychologicznej.