Czy wiesz, że coraz więcej dzieci i młodzieży ma problemy natury psychicznej oraz behawioralnej? Według najnowszego raportu, opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia, nawet co piąty nastolatek powinien uzyskać specjalistyczną pomoc. Niestety, często rodzice nie dostrzegają potrzeby leczenia. Przeczytaj, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko powinno wybrać się na konsultacje psychologiczne.

Co świadczy o tym, że dziecko potrzebuje pomocy psychologa?

Każdy troskliwy rodzic, kiedy zauważy negatywną zmianę w zachowaniu dziecka, stara się mu w jakiś sposób pomóc. Niemniej jednak, troska i pokłady empatii nie zawsze rozwiązują problem pociechy. Wówczas warto rozważyć wizytę u psychologa. Spotkanie ze specjalistą jest konieczne, gdy dziecko:

  • ma częste bóle głowy i zaburzenia snu – a wizyta u lekarza rodzinnego nie wykazuje żadnej choroby,
  • doświadczyło traumatycznego przeżycia – np. śmierć bliskiej osoby lub rozwód rodziców,
  • ma problemy komunikacyjne – w szczególności, gdy relacje z rówieśnikami są zaburzone przez nieśmiałość,
  • nie radzi sobie z trudnymi emocjami – np. gdy dziecko na każdy problem reaguje agresywnie,
  • ma zaburzenia odżywiania – brak apetytu, próby samodzielnego odchudzania się lub wręcz przeciwnie – objadanie się.

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego – jak się przygotować?

Mimo, że wizyty u psychologa dziecięcego przebiegają w przyjaznej atmosferze, myśl o pierwszym spotkaniu nierzadko jest stresująca. Jak więc rodzic może przygotować pociechę do kontaktu ze specjalistą? Przede wszystkim warto postawić na szczerość i nie ukrywać do samego końca faktu wizyty u specjalisty. Powinno być ono świadome, że wybiera się do osoby, która pomoże mu rozwiązać problemy. Warto zadbać o to, by dziecko nie czuło się z tego powodu winne lub, by nie traktowało spotkania jako kary za swoje zachowanie. Powinno wiedzieć, że rodzice się martwią i chcą dla niego jak najlepiej. Z kolei, jeśli do psychologa wybiera się maluch, warto pozwolić mu na zabranie ulubionej zabawki.

Czym kierować się przy wyborze psychologa?

Niezmiernie ważny jest sam wybór specjalisty. Psycholog dziecięcy nie powinien bowiem oceniać, lecz delikatnie naprowadzić dziecko na rozwiązanie problemu. Cechą profesjonalisty powinna być również empatia. Ze względu na to, że na rynku funkcjonuje wiele gabinetów psychologicznych, warto wcześniej sprawdzić opinie. Wiele pozytywnych rekomendacji posiada SUBTENI Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne (Kinga Kacorzyk). Każde dziecko, które trafi pod opiekę psychologa otoczone jest profesjonalną opieką, a rodzice otrzymują informacje zwrotną dotyczącą syna lub córki. W gabinecie panuje również przyjazna atmosfera.