Terapia wciąż budzi wiele emocji. Zależnie od grupy społecznej wahają się od lęku i niezrozumienia, przez ciekawość, aż po akceptację, jako część dbania o zdrowie. Warto, więc zastanowić się, dlaczego ludzie decydują się na psychoterapię i co dobrego może przynieść przygoda w gabinecie psychoterapeuty. Dlaczego warto odwiedzać miejsca, jak np. Gdański Ośrodek Psychodynamiczny? Podpowiadamy!

Nurty psychoterapeutyczne – podejście psychodynamiczne

Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, ale obecnie najczęściej są to: nurt psychodynamiczny, poznawczo, behawioralny, systemowy oraz humanistyczny. Każde podejście charakteryzuje się odmiennym stylem prowadzenia sesji, a nawet długości jej trwania. Psychoterapia psychodynamiczna to unowocześniona wersja klasycznej psychoanalizy, która skupia się na emocjach i tym, co głęboko ukryte.  

Coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię psychodynamiczną, która może rozwikłać wiele zagadek dotyczących naszego zachowania. Każdy z nas nosi w sobie ślady przeszłości, odciśnięte dużo głębiej na psychice, niż moglibyśmy przypuszczać. Nieuświadomione konflikty rodzą trudności w dorosłym życiu, więc uzmysłowienie sobie ich obecności oraz odkrycie, gdzie leży źródło problemów jest kluczowe dla zrozumienia siebie i swoich emocji, a także zachowań, które prezentujemy światu.

Terapia w nurcie psychodynamicznym kładzie też duży nacisk na rolę terapeuty, a w zasadzie relacji, jaką buduje z pacjentem. Postać terapeuty pełni funkcję „projektora”, na którym pacjent wyświetla swoje zachowania i przekonania względem innych osób. Doświadczony terapeuta, jak Marzena Pycka, który wyposażony jest w wiedzę oraz odpowiednia narzędzia, pomoże uświadomić pacjentowi jego wzorce, które raz poznane, da się oswoić również w codzienności. Dzięki temu można uleczyć relacje z innymi ludźmi i poprawić jakość życia. Psychoterapia psychodynamiczna polega w dużej mierze na rozmowie, terapeuta zachęca do mówienia o wszystkim, gdyż nawet luźne myśli mogą doprowadzić do ciekawych miejsc psyche, które wymagają przepracowania.

Psychoterapia:  gdzie udać się po pomoc?

Terapia psychodynamiczna niesie ze sobą ulgę w codziennych zmaganiach, dzięki poznaniu siebie samego oraz emocji, które pojawiają się w różnych sytuacjach życiowych. Psychoterapia psychodynamiczna to doskonałe narzędzie, aby uporać się z różnymi trudnościami, jak:

  • zaburzenia jedzenia,
  • lęki,
  • kryzysy życiowe,
  • doświadczenia traumatyczne, 
  • przeżyte traumy.

Depresje, nerwice czy zaburzenia osobowości i choroby psychosomatyczne również można leczyć z pomocą psychoterapeuty psychodynamicznego. Grunt to wybrać dobrego specjalistę, który ma odpowiednie kompetencje, wiedzę i doświadczenie niezbędne do pomocy ludziom z zaburzeniami emocjonalnymi oraz innymi problemami trapiącymi dziedzinę psyche. Jednym z takich miejsc jest Gdański Ośrodek Psychodynamiczny, prowadzony przez Marzenę Pyckę, gdzie pomoc uzyskają tak dorośli, jak i młodzież. 

W gdańskim ośrodku prowadzone są konsultacje dla par i rodzin, które zgubiły gdzieś nić porozumienia i próbują ją odzyskać. Sesje terapeutyczne dla par i rodzin pomogą uporać się z problemami w komunikacji czy przejść przez kryzysowe sytuacje razem, ramię w ramię stawiając czoła przeszkodom na drodze ku harmonijnemu współżyciu. Decydując się na terapię indywidualną można wybierać pomiędzy pracą w grupie lub zdać się na podejście indywidualne, realizowane w ramach sesji jeden na jeden z terapeutą. 

Cokolwiek wybierzemy, warto uświadomić sobie, że to bardzo ważny krok na drodze ku lepszemu samopoczuciu. Psychoterapia psychodynamiczna to sposób na ukojenie niepotrzebnego cierpienia.