Każda pełnoletnia, zdrowa osoba, która dodatkowo waży nie mniej niż 50 kg i nie przeszła w przeciągu ostatnich 6 miesięcy żadnych zabiegów, może zostać krwiodawcą. W tym celu wystarczy udać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ale oddanie pełnej krwi to nie jedyna możliwość. Dzięki specjalistycznym, nowoczesnym urządzeniom krwiodawca może też oddać tylko poszczególne składniki krwi. Na czym polegają obie te metody?

Metoda konwencjonalna, czyli pobieranie krwi pełnej

Metoda konwencjonalna pobierania krwi jest najbardziej podstawową i powszechną. Ze względu na to, jest też łatwa w wykonaniu oraz zajmuje niewiele czasu, jedynie 5-10 minut. Metoda ta polega na tym, że od dawcy krwi, który zgłosi się do poznańskiego RCKiK, jednorazowo pobierane jest około 450 ml krwi pełnej, a więc jedna jednostka. Jak sama nazwa wskazuje, taka krew zawiera wszystkie składniki, czyli: krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze.

Krew pełną pobiera się poprzez pojedyncze wkłucie, bezpośrednio z żyły, a następnie trafia ona do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Pojemniki te umieszczane są na wagomieszarce, która odpowiada za mieszanie krwi ze specjalną substancją zapobiegająca krzepnięciu krwi. Dzięki temu, że metoda konwencjonalna pobierania krwi jest tak prosta i szybka, możliwe jest pobieranie krwi w ten sposób nie tylko w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale też we wszystkich oddziałach terenowych i na akcjach wyjazdowych poboru krwi.

Pobieranie składników krwi metodą aferezy

Inną metodą pobierania krwi, a raczej jej poszczególnych składników, jest metoda aferezy, czyli metoda automatyczna. W tym celu poznańskie RCKiK wykorzystuje specjalne urządzenia nazywane separatorami, które pozwalają uzyskać z krwi pełnej jej konkretny składnik. Reszta krwi zostaje zwrócona do organizmu dawcy. W zależności od tego, jaki składnik krwi jest pozyskiwany, można wyróżnić konkretne rodzaje aferezy:

  • plazmafereza – odseparowanie osocza,
  • trombafereza – odseparowanie płytek krwi.
  • erytroafereza – odseparowanie krwinek czerwonych,
  • leukafereza – odseparowanie krwinek białych.

Fakt, że pobieranie krwi metodą aferezy wymaga zastosowania separatorów, sprawia, że jest to metoda trwająca znacznie dłużej niż ta konwencjonalna. Trzeba poświęcić na to od 30 minut do nawet 2 godzin. Warto pamiętać, że do każdego rodzaju aferezy obowiązują inne, ściśle określone wymogi czy też zasady bezpieczeństwa, takie jak np. częstotliwość oddawania. Co więcej, specyfika tej metody powoduje, że można wykonywać ją zazwyczaj jedynie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.