Rehabilitacja ruchowa to forma kompleksowego wsparcia, które jest skierowane do osób niepełnosprawnych fizycznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej lub chociażby częściowej sprawności fizycznej. Rehabilitacja może mieć różne formy. Są one zależne od rodzaju problemu, z jakim boryka się pacjent. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu specyfiki rehabilitacji ruchowej.

Jakie są rodzaje rehabilitacji ruchowej?

Rehabilitację ruchową można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

  • Rehabilitację ortopedyczną
  • Rehabilitację neurologiczną

Rehabilitacja ortopedyczna obejmuje przede wszystkim pacjentów, którzy są od dłuższego czasu unieruchomieni. Przykładem mogą być pacjenci ze złamaniem lub zwichnięciem kończyny. Ten typ rehabilitacji obejmuje również osoby, które są unieruchomione w łóżku z powodu długotrwałej choroby lub wypadku. W tym przypadku zadaniem fizjoterapeuty jest przygotowanie konkretnych wskazówek oraz zestawu ćwiczeń. Pacjent wykonuje je pod nadzorem fizjoterapeuty. Podczas rehabilitacji ruchowej często stosowane są również specjalne urządzenia, dopasowane do aktualnych potrzeb pacjenta. Możemy tu wymienić bieżnie czy chociażby roboty, które wspomagają pacjentów w nauce chodu. Rehabilitacja neurologiczna ma charakter specjalistyczny i obejmuje pacjentów po urazach układu nerwowego, udarze krwotocznym lub niedokrwiennym oraz chorujących na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera lub Parkinsona. Profesjonalnie prowadzona rehabilitacja neurologiczna może przynieść zaskakujące efekty. Nawet w przypadkach, które lekarze uznają za beznadziejne. Kluczowym elementem jest tu szybkie podjęcie leczenia oraz ustalenie optymalnej częstotliwości. Uraz nerwowy skutkuje uszkodzeniem komórek nerwowych. Ich zdolność do regeneracji jest niewielka. Dlatego bardzo ważne są systematyczne ćwiczenia, które w połączeniu z przestrzeganiem zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów, mogą przynieść oczekiwane rezultaty.

Jakie rodzaje zabiegów rehabilitacji ruchowej możemy wyróżnić?

Rehabilitacja ruchowa obejmuje kilka rodzajów zabiegów. Pierwszym z nich jest kinezyterapia. Jest to inaczej gimnastyka lecznicza czyli leczenie ruchem. Podstawowym zadaniem tego typu rehabilitacji jest pełne wyleczenie niesprawności fizycznej. Kinezyterapia może być realizowana w warunkach domowych lub w specjalnej sali pod nadzorem fizjoterapeuty. Do ćwiczeń wykorzystuje się piłki, ciężarki, drabinki, taśmy, huśtawki oraz specjalistyczne tory. Kolejnym rodzajem rehabilitacji jest masaż. Wbrew pozorom może on przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa na poprawę stanu mięśni, redukuje napięcie mięśniowe oraz wzmaga tempo przemiany materii. Jonoforeza to rodzaj rehabilitacji, który wykorzystuje bodźce elektryczne. Zmniejszają one napięcie mięśni i pobudzają nerwy do działania. Ten rodzaj rehabilitacji często wymaga wspomagania farmakologicznego w postaci podawania leków przeciwbólowych. Bardzo popularnym rodzajem rehabilitacji ruchowej jest hydroterapia. Wykorzystuje ona natryski z wody. Hydroterapia może stanowić uzupełnienie głównej terapii lub stanowić podstawową formę rehabilitacji w wielu przewlekłych chorobach. Hydroterapia jest stosowana przy zwyrodnieniach stawów oraz wiotczeniu mięśni. Woda o odpowiednio dobranej temperaturze działa przeciwbólowo, pobudza układ krążenia, mięśnie oraz nerwy i działa przeciwzapalnie. W trakcie terapii istotne jest także ciśnienie wody. Może ono obniżyć temperaturę ciała, zredukować ból i zlikwidować objawy zmęczenia. Hydroterapia jest bardzo często wykorzystywana w rehabilitacji sportowej. Ostatnim rodzajem rehabilitacji ruchowej jest krioterapia. Jest ona stosowana w celu redukcji bólu, zwiększenia zakresu ruchu w stawach oraz przywrócenia sprawności mięśni. Ciało lub jego fragment jest schładzane ciekłym azotem, dwutlenkiem węgla lub ciekłym chlorkiem etylu. Skuteczność rehabilitacji ruchowej zależy przede wszystkim od prawidłowego doboru zabiegów przez fizjoterapeutę. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy Actireh, która świadczy kompleksowe usługi fizjoterapeutyczne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.