Mastektomia to podstawowy zabieg w terapii onkologicznej nowotworu złośliwego sutka, najczęściej w rozwiniętym stadium zaawansowania, lub w przypadku wykrycia raka typu bazalnego. Po przeprowadzonej operacji, a następnie brachyterapii oraz radioterapii, czy chemii, ważna jest również rehabilitacja. Często powikłaniem po mastektomii, jest bowiem obrzęk limfatyczny, który jest związany z usunięciem od kilku do kilkunastu węzłów chłonnych.

Rehabilitacja w domu bądź w ośrodku

Dzisiaj rehabilitacja po mastektomii, może być wykonywana zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutycznych. Wszystko zależy od wieku pacjentki, a także od jej komfortu psychicznego. Warto jednak wiedzieć, że zarówno indywidualne, jak i grupowe zajęcia, mogą być ważne w odzyskiwaniu pełnej sprawności. Podkreślić należy bowiem to, iż dzięki intensywnym ćwiczeniom, które po zakończonej rehabilitacji będą okresowo powtarzane, można skutecznie pozbyć się właśnie takich skutków ubocznych, jak obrzęk limfatyczny.

Rodzaje ćwiczeń

W przypadku rehabilitacji po mastektomii, ważne są między innymi ćwiczenia z wykorzystaniem tzw. klina przeciwobrzękowego, czy laski gimnastycznej. Istotne jest bowiem to, aby były one wykonywane w odpowiednich sekwencjach ruchowych i intensywnie, ale bez nadmiernego obciążenia. Kobiety po mastektomii, nie powinny dźwigać ciężarów, przemęczać strony ciała, po której została usunięta pierś, a także nie powinny one sypiać na danym boku. Jeśli chodzi o specjalistyczną pomoc ośrodków rehabilitacyjnych, niewskazana jest np. światłoterapia. Dochodzenie do pełni zdrowia, jest zaś możliwe dzięki masażom klasycznym oraz limfatycznym oraz kinezyterapii.

Wybierz profesjonalną pomoc

W przypadku poszukiwania dobrego ośrodka, zajmujące się między innymi rehabilitacjami po mastektomii, warto wybierać takie miejsca, jak Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Odnowa”. To właśnie takie placówki, zatrudniają wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy mają możliwość pracowania ze swoimi pacjentami na najlepszym sprzęcie oraz wyposażeniu rehabilitacyjnym. Nie tylko zatem w takich zakładach uzyskają pomoc kobiety po amputacji piersi, ale osoby po amputacji kończyn, borykający się z tzw. łokciem tenisisty, czy też ci, którzy przebyli lekkie, a także ciężkie udary.

Z pełną charakterystyką Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Odnowa”, a także z jego ofertą zapoznasz się zatem na dedykowanej stronie internetowej podmiotu. Jego siedzibę znajdziesz zaś w Olecku (województwo warmińsko-mazurskie).