Urazy, kontuzje, złamania czy niepełnosprawność ruchowa nie musi wcale ograniczać. Normalne funkcjonowanie w społeczeństwie jest możliwe. Wystarczy pomoc rehabilitanta bądź fizjoterapeuty. Specjaliści pomogą przywrócić całkowicie albo częściowo sprawność psychiczną lub fizyczną. Poprawią również znacząco jakość życia. W skład rehabilitacji wchodzi fizjoterapia. Jakie są podobieństwa i różnice między nimi?

Jaki jest zakres obowiązków lekarza rehabilitanta?

Rehabilitant pomaga pacjentom w powrocie do sprawności psychicznej i fizycznej. Jego pomoc przydaje się po wypadku, urazie, złamaniu lub operacji. W związku z tym wyróżnia się 3 rodzaje rehabilitacji:

  1. Rehabilitację medyczną (leczniczą). Jej celem jest szybkie i skuteczne przywrócenie wydolności psychofizjologicznej pacjenta. Wykorzystuje sposoby leczenia i metody rewalidacji psychologicznej i społecznej.
  2. Rehabilitację społeczną. Przygotowuje do aktywności społecznej osób niepełnosprawnych. W tym celu oferuje uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych oraz zajęciach w ramach terapii.
  3. Rehabilitację zawodową. Umożliwia uzyskanie przez niepełnosprawną osobę zatrudnienia.

Rewalidację przeprowadza się zależnie od rodzaju schorzenia i jej zaawansowania. Może być przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, domowych, w dziennym lub stacjonarnym oddziale. Wyróżnia się dodatkowo takie rodzaje jak: ogólnoustrojowa, neurologiczna, kardiologiczna, pulmonologiczna i specjalistyczna. Całościowo jest formą wsparcia dla chorego po udarze mózgu czy zawale serca. Zaleca się ją także po złamaniach czy pourazowych dolegliwościach.

Różnice między rehabilitacją a fizjoterapią

Rehabilitacją określa się działania, które mają przywrócić osobę niepełnosprawną do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Dotyczy to osób niepełnosprawnych psychicznie lub fizycznie, jak również osób z wrodzonymi wadami. Natomiast praca fizjoterapeuty polega na oddziaływaniu na ludzki organizm za pomocą energii o właściwościach leczniczych. Energia mechaniczna, cieplna, elektryczna lub świetlna, która jest wykorzystywana w fizjoterapii, pochodzi ze specjalistycznych urządzeń. 

Podsumowując, rehabilitacja obejmuje szerszy zakres działań. Przywraca także zdrowie psychiczne. Natomiast fizjoterapia skupia się na ludzkim ciele i pracy nad nim. Specjalista po kursie dla fizjoterapeutów jest uprawniony do pracy z uszkodzonym lub nieprawidłowo funkcjonującym organem np. kończyną. Towarzyszące chorobom i urazom dolegliwości są zwalczane przez zabiegi m.in. fizykoterapię, masaże (np. lecznicze) oraz kinezyterapię (gimnastykę leczniczą).

Podobieństwa między rehabilitacją a fizjoterapią

Rehabilitant skupia się podobnie jak technik fizjoterapii na przywróceniu pacjentowi fizycznej sprawności. Do stosowanych w rehabilitacji zabiegów fizjoterapeutycznych zalicza się:

  • Kinezyterapia – metoda leczenia ruchem, łączy leczniczą gimnastykę ze wzmocnieniem sprawności
  • Masaże – np. głowy, karku czy kręgosłupa. Wyróżnia się klasyczny,  segmentarny, tensegracyjny czy dostawowy (polecany przy kontuzjach)
  • Hydroterapię – metoda natryskowa z zastosowaniem wody na ciało
  • Krioterapię – użycie niskich temperatur pomaga w łagodzeniu bólu nerwów

Do metod leczniczych stosowanych rzadziej przez rehabilitantów należy jonoforeza, terapia polem elektromagnetycznym i balneoterapia (wodne kąpiele). Niektóre z leczniczych zabiegów wykonują także odpłatnie lekarze medycyny estetycznej.

Często konieczne jest jednoczesne wprowadzenie rehabilitacji i fizjoterapii. Zawsze jednak wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Warto wiedzieć, że terapie lecznicze są refundowane przez NFZ. Opłaca się wobec tego z nich skorzystać.