Aby twoja ciąża przebiegała prawidłowo, warto abyś była pod opieką specjalisty ginekologa przez cały jej czas. Powinnaś też szczególnie o siebie dbać. Co robić w ciąży, a czego nie robić? Jak się odżywiać? Jak znaleźć właściwego lekarza? I czym się nie przejmować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Zapraszamy do przeczytania.

Dlaczego wybór dobrego ginekologa jest ważny?

Ciąża to taki czas w życiu kobiety, kiedy prawdopodobnie ma najwięcej wizyt u lekarza, przechodzi najwięcej badań i szczególnie zwraca uwagę na stan swojego zdrowia. Już same te wizyty i badania mogą być stresujące, dlatego warto wcześniej wiedzieć, czego się spodziewać. Zwłaszcza, że do niektórych badań trzeba się nieco przygotować, a inne można odbyć niejako „z marszu”.

Przede wszystkim trzeba znaleźć dobrego lekarza ginekologa, który poprowadzi ciążę. Najlepiej, jeśli ma się już swojego dobrego ginekologa, do którego chodzimy od lat, wtedy wiemy, że można mu zaufać. Jednak w dzisiejszych czasach często zmieniamy miejsce zamieszkania i już będąc w ciąży szukamy dla siebie odpowiedniego gabinetu ginekologicznego. Ginekolog położnik Elżbieta Muszyńska zwraca uwagę, że bardzo ważny jest kontakt lekarza z pacjentem, umiejętność nawiązania porozumienia, udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania pacjentki, a także delikatność w badaniu. Do takiej lekarki warto pójść na badanie ginekologiczne.

Jakie badania zleci lekarz ginekolog?

Na pierwszej wizycie twój lekarz będzie chciał poznać twoją historię chorób, przebytych urazów i operacji, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej. Na pewno zostaniesz też zważona. Lekarz, oprócz badania palpacyjnego, wykona również usg ginekologiczne, by ocenić rozwój zarodka. A potem zleci badania laboratoryjne, obejmujące badanie moczu, morfologię krwi, poziom glukozy, poziom hormonów oraz przeciwciał na niektóre choroby zakaźne, które mogą być groźne w ciąży. Idąc na pobranie krwi do przychodni pamiętaj o tym, by być na czczo, gdyż nawet wypicie herbaty może spowodować wahania poziomu cukru, a w ciąży trzeba szczególnie dokładnie go oznaczać, by w porę zauważyć i zapobiegać rozwojowi cukrzycy ciężarnych.

Te badania będziesz robić mniej-więcej co miesiąc, rzadziej w początkowej fazie ciąży, a pod koniec może to być nawet co dwa tygodnie. Wiele zależy od tego, jakie będą wyniki i twój stan kliniczny. Prowadzący cię lekarz dostosuje częstotliwość badań do twoich potrzeb.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży możesz oczekiwać dodatkowych badań takich jak wymaz z pochwy, czy test obciążenia glukozą. Może też być wskazanie do wykonania badań prenatalnych. Ich celem jest ocena prawidłowości rozwoju płodu i wczesne wykrycie ewentualnych wad. Wiele z wad płodu, zwłaszcza wady serca, można leczyć jeszcze w trakcie ciąży. Badania usg w trzecim trymestrze są bardzo ważne dla oceny ułożenia dziecka i pępowiny, określenia ilości płynu owodniowego oraz stanu łożyska.

Dbaj o siebie w czasie ciąży

Twój lekarz prowadzący może ci zalecić odpowiednią dietę, która będzie pożywna dla ciebie i twojego dziecka, a jednocześnie nie spowoduje nadmiernego przyrostu kilogramów. W ciąży powinnaś się regularnie ważyć, ale nie przesadzać z częstotliwością. W pierwszym trymestrze zarówno niewielki spadek wagi, jak i jej wzrost do ok. 2 kg są normalne. W kolejnych trymestrach powinnaś przybrać od 4 do 6 kg, aby docelowo twój przyrost wagi wynosił między 10 a 15 kg. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo powinnaś się ruszać, dużo spacerować, a nawet chodzić na zajęcia fitness dla przyszłych mam. Oczywiście pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.